REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIG pozostaje w trendzie wzrostowym

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Giełdowy tydzień zaczął się w taki sposób, jak można było z największym prawdopodobieństwem zakładać. Rynek poszedł trochę w dół, ale nie na tle, by zmienić układ sił na parkiecie.

Trzeba przypomnieć, że w trendzie wzrostowym, w jakim krótkoterminowo jest indeks WIG (w dłuższym okresie dominuje tendencja boczna), istotne jest nie to, czy dochodzi do odbicia od oporu, ale czy zostaje przełamane wsparcie. Do oporów przywiązujemy większe znaczenie w trendach bocznych i spadkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy zatem w specyficznej sytuacji, gdzie krótkoterminowi inwestorzy mają powody, by kupować akcje podczas korekt zniżkowych w nadziei na kontynuację ruchu w górę, a średnioterminowi - pozbywać się walorów w obawie przed pozostaniem w trendzie bocznym, co oznaczałoby odbicie od tegorocznego maksimum. Starcie pomiędzy tymi grypami inwestorów znajduje odzwierciedlenie w wysokich obrotach na dwóch ostatnich sesjach. Zapewne zajmie trochę czasu zanim nastąpi w tym względzie rozstrzygnięcie.

Bez większego echa przeszło ostrzeżenie agencji Moody’s przed obniżką ratingów dla USA i Wielkiej Brytanii. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy nie biorą takiej perspektywy na poważnie. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniałaby ona znacząco układ sił na rynkach finansowych.

Spadek lutowej inflacji do 2,9% w naszym kraju będzie istotnym tłem dla dzisiejszej publikacji danych o lutowych zatrudnieniu i płacach. Jeśli prognozy w tym względzie sprawdzą się, to fundusz płac realnie spadnie.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica między lutową inflacją i prognozami wynikała ze zmiany struktury koszyka dóbr konsumpcyjnych

Niskie oceny aktywności na rynku pierwotnym nieruchomości w USA nie pozwalają spodziewać się pozytywnych wiadomości po dzisiejszych danych o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę

Czy Rezerwa Federalna utrzyma w komentarzu do dzisiejszej decyzji zapewnienie o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Mocnym rozczarowaniem okazał się marcowy indeks aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Choć spodziewano się jego utrzymania na poziomie 17 pkt, to obniżył się do 15 pkt. To pokazuje, jak trudno przychodzi ożywienie w segmencie mieszkaniowym rynku nieruchomości. Wynik poniżej 50 pkt oznacza, że ankietowani oceniają warunki na rynku jako słabe. 15 pkt to średni poziom indeksu z 2009 r., który był przecież bardzo trudny dla rynku nieruchomości w USA. Na marcowy wynik złożył się spadek wszystkich trzech składowych: bieżącej sprzedaży domów na rynku pierwotnym, oczekiwanej sprzedaży w perspektywie kolejnych 6 miesięcy oraz ocen ilości kupujących (tu wynik był najsłabszy od roku).

W Kanadzie w lutym sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła 2. kolejny miesiąc. Ceny były przy tym o 18% wyższe niż rok wcześniej. Obecna podaż jest wystarczająca do pokrycia 4,7 miesięcy sprzedaży. Liczba rozpoczętych budów w tym kraju w lutym była najwyższa od października 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA