| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Udany początek marca na giełdzie

Udany początek marca na giełdzie

Luty kończył się w minorowych nastrojach, a inwestorzy spoglądali raczej na południe. Jednak początek marca przyniósł zdecydowaną odmianę nastrojów. Dalsze losy rynków wciąż jednak stoją pod dużym znakiem zapytania. Bykom pomóc mogą dobre informacje z amerykańskiego rynku pracy. W takim przypadku na Wall Street możliwy stałby się powrót w okolice poprzedniego szczytu z połowy stycznia. Pytanie jednak, czy wystarczy siły do jego pokonania. Gdyby się to nie udało, obawy będą jeszcze poważniejsze.

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie zaczęła się bardzo asekuracyjnie i niewiele wskazywało na to, że będziemy świadkami jakichkolwiek interesujących wydarzeń. Tym bardziej, że w kalendarzu brakowało ważniejszych wydarzeń i informacji. Publikacja danych o dynamice naszego PKB zwykle nie wywołuje większego poruszenia, więc i z tej strony niespodzianek trudno się było spodziewać. Główne indeksy zaczęły dzień na poziomie poniedziałkowego zamknięcia, a pierwsza godzina handlu przebiegała pod znakiem niewielkich wahań. Widać było wręcz słabość rynku, co można było składać na karb poniedziałkowego „fixingowego” wzrostu. Tymczasem około południa sytuacja uległa radykalnej zmianie. Indeks największych spółek wystrzelił ostro w górę, przebijając z łatwością poziom 2300 punktów. Towarzyszył mu wskaźnik szerokiego rynku, choć w jego przypadku skala zwyżki nie była aż tak duża. Wczesnym popołudniem WIG20 zyskiwał już 2 proc., a WIG rósł o 1,3 proc. Zdecydowanie w tyle zostawały indeksy małych i średnich firm, zwyżkując po 0,2-0,4 proc.

W gronie największych spółek tuż po południu najmocniej zachowywały się papiery PKN Orlen, zyskujące ponad 3 proc. Niewiele ustępowały im walory banków. O „zaledwie” 1,3 proc. rosły papiery KGHM, a akcje Telekomunikacji Polskiej traciły 0,4 proc. Liderami zwyżek były jednak papiery Cersanitu, zyskujące niemal 8 proc. i Polimexu, rosnące o 6 proc. Wciąż bardzo dobrze się sprawował medialny duet, czyli Agora i TVN. W ich przypadku zwyżka także sięgała ponad 6 proc.

Ostatecznie WIG20 zwyżkował o 2,57 proc., a indeks szerokiego rynku o 1,67 proc. mWIG40 wzrósł o 0,57 proc., zaś sWIG80 o 0,42 proc. Obroty wyniosły 1,55 mld zł.

Mimo nie najlepszych informacji płynących z amerykańskiej gospodarki, indeksy na Wall Street zaliczyły całkiem solidny wzrost. Dow Jones zwiększył swoją wartość o 0,76 proc., a S&P500 o ponad 1 proc., pokonując poziom 1115 punktów. Po krótkiej przerwie zwyżkowa fala, rozpoczęta 5 lutego, wciąż jest kontynuowana. Dodała ona indeksowi ponad 50 punktów, co oznacza zwyżkę o prawie 5 proc. Do poprzedniego szczytu z 19 stycznia brakuje już tylko 35 punktów. Sytuacja robi się więc coraz bardziej interesująca. Jeśli publikowane pod koniec tygodnia dane o sytuacji na rynku pracy pozwolą, możemy być świadkami ruchu w górę i atakowania poziomu 1150 punktów. Rozczarowanie danymi grozić będzie pogłębieniem spadkowej korekty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK