| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Lepsze wieści sprzyjają wzrostom na giełdach

Lepsze wieści sprzyjają wzrostom na giełdach

Wreszcie pojawiły się nieco bardziej pomyślne informacje makroekonomiczne. Indeks PMI mierzący koniunkturę w usługach w strefie euro spadł, ale mniej niż się spodziewano. Obniżył się również indeks wniosków o kredyt hipoteczny w USA, ale tempo jego spadku maleje.

Wyraźnie zmniejszyła się liczba planowanych zwolnień w amerykańskich firmach. Nastroje popsuł jedynie raport ADP, według którego w lutym liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 697 tys., choć spodziewano się spadku o 600 tys. Trudno o euforię, bo dane są wciąż kiepskie, ale wymęczone spadkami rynki reagują na najmniejsze nawet oznaki poprawy sytuacji w gospodarce.

Indeksy na warszawskim parkiecie rozpoczęły dzień od zwyżki o 1-1,5 proc. Z upływem czasu jej skala wyraźnie się powiększyła. Liderem wzrostu były papiery KGHM, zyskujące nawet ponad 12 proc. To reakcja na wzrost cen miedzi. Podobnie zachowywały się notowania światowych potentatów miedziowych BHP Billiton i Rio Tinto. Optymizm popłynął z Chin po zapowiedzi wprowadzenia w tym kraju nowego planu mającego pobudzić gospodarkę, co odczytano jako szansę na wzrost popytu na surowce. Po południu indeks największych spółek zyskiwał ponad 2,5 proc. przy bardzo przyzwoitych obrotach, a potem ruszył dynamicznie w górę, pokonując 1460 punktów (wzrost o niemal 4,5 proc.).

Ostatecznie WIG20 zyskał 4,6 proc., a WIG 3,3 proc. Wskaźniki małych i średnich spółek pozostały nieco w tyle, zwyżkując odpowiednio 1,5 i 1,9 proc. Obroty na rynku akcji sięgnęły niemal 1,2 mld zł. Nie są one rekordowe, ale rosną już drugą sesję z rzędu przy zwyżkach indeksów, co jest sygnałem potwierdzającym zmianę nastawienia inwestorów do akcji. Poza papierami KGHM, bardzo dobrze zachowywały się również mocno przecenione ostatnio walory banków.

Na amerykańskim parkiecie ciąg dalszy dreszczowca. Tamtejsi inwestorzy nie mogli zdecydować się we wtorek, jaki kierunek nadać indeksom. Bilans tych rozterek był lekko negatywny. Po poniedziałkowej zapaści, półprocentowe spadki to niemal hossa. Duże wahania w ciągu dnia to wyraz niezdecydowania i dominacji emocji nad rozsądkiem. Wciąż trudno przewidzieć, co będzie działo się w najbliższej przyszłości.

W Azji niemal euforia,gdy okazało się, że w USA się nie poddają, indeksy wystrzeliły w górę. W Hong Kongu, Korei i na Tajwanie wzrosty sięgały 2-3 proc., a w Pekinie aż 6,5 proc. Jedynie Nikkei zachowywał się bardziej powściągliwie, zwyżkując o niespełna 1 proc.

Otwarcie na giełdach europejskich odbyło się także w dobrych nastrojach, przy zwyżkach indeksów o 1-1,5 proc. W ciągu dnia na głównych rynkach wzrosty sięgały 2-3 proc. Początek dzisiejszej sesji w USA i zwyżki tamtejszych indeksów o 1,5 proc. były wsparciem dla Europy i końcówka dnia przyniosła niewielkie powiększenie przewagi byków.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK