| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Komentarz tygodniowy 23-27 lutego

Komentarz tygodniowy 23-27 lutego

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 4,00% w skali rocznej; stopa lombardowa 5,50% w skali rocznej; stopa depozytowa 2,50% w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 4,25% w skali rocznej. Powodem obniżenia stóp procentowych były m.in.: obniżenie tempa wzrostu gospodarczego, kurs walutowy i prognozowany spadek inflacji.

Dane, które napłynęły w ostatnim okresie potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu obniżeniu. Znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowane recesją u głównych partnerów handlowych Polski obejmuje kolejne sektory gospodarki. Podobnie jak za granicą, do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego przyczynia się utrudniony dostęp do kredytu wynikający ze wzrostu awersji do ryzyka i znacznego zaostrzenia warunków kredytowych przez banki, a także pogarszanie się nastrojów podmiotów gospodarczych.

Pomimo utrzymywania się nadpłynności sektora bankowego, koszt kredytu pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie, co wynika z wysokiej premii za ryzyko kredytowe zawartej w rynkowych stopach procentowych i z podwyższonych marż. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy potwierdzają wzrost bezrobocia i obniżanie się dynamiki wynagrodzeń w gospodarce, co oddziałuje w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

Bank centralny przygotował nową projekcję inflacji i wzrostu PKB w Polsce. Pierwotne prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce zostały zrewidowane w dół. W ocenie NBP, wzrost gospodarczy (wyrażony w centralnej ścieżce) w obecnym roku wyniesie 1,1%, w 2010 roku będzie to 2,3%.

Główny Urząd Statystyczny oznajmił, że stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 10,5 proc. W porównaniu z grudniem 2008 r. wzrosła o 1 punkt procentowy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia wyniosła milion 630 tysięcy osób, czyli wzrosła o 160,6 tys. (10,9 proc.) wobec poprzedniego miesiąca i obniżyła się o 180 tys. osób (9,9 proc.) w ujęciu rocznym. Z ogólnej liczby bezrobotnych ponad 45 proc. mieszka na wsi, a większość , bo ponad 900 tysięcy, stanowią kobiety. W stosunku do grudnia 2008 roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych we wszystkich województwach. Na znaczny wzrost bezrobocia w styczniu br. nałożyły się głównie zjawiska sezonowości – rejestrowały się osoby powracające do ewidencji po zakończeniu umów na czas określony m.in. w budownictwie, transporcie i handlu oraz powrót do ewidencji urzędów pracy osób, które zakończyły z grudniem 2008 roku udział uczestnictwo w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu.

Jak podał GUS, roczna dynamika sprzedaży detalicznej spadła w styczniu z 6,6% do 1,3%. W ujęciu miesięcznym zanotowano aż 22% spadek sprzedaży. We wszystkich kategoriach odnotowano silny spadek sprzedaży w ujęciu miesiąc do miesiąca. Największy spadek dotyczył sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD (o 40%), książek i gazet (o 34,3%) oraz żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 26,8%) oraz gwałtowny spadek sprzedaży samochodów (27,6% r/r).

Premier D. Tusk oznajmił, że jest gotów rozmawiać o dacie wejścia do strefy euro pod warunkiem, że realizowana będzie narodowa strategia dojścia do euro. Premier zapowiedział, że chce spotkać się z szefami rządów państw regionu i szefem Komisji Europejskiej w celu rozmów o ewentualnej możliwości uproszczenia procedury przystąpienia do strefy euro. Prezydent L. Kaczyński opowiedział się za stworzeniem narodowej strategii dojścia do euro. Podkreślił, że Polska musi wejść do strefy euro, a różnice między głównymi siłami politycznymi dotyczą terminu przyjęcia europejskiej waluty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »