REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko w rękach Amerykańskiego Senatu

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sytuację na rynkach finansowych na całym świecie zdominowało dziś wyczekiwanie na głosowanie w Senacie Stanów Zjednoczonych nad planem prezydenta Baraka Obamy, mającym stymulować amerykańską gospodarkę i wyprowadzić ją z kryzysu.

REKLAMA

Dzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od spadku WIG20 o ponad 0,7 proc. i WIG o 0,4 proc. Trudno się temu dziwić. Po czterech kolejnych sesjach, w trakcie których kursy akcji zdecydowanie zwyżkowały, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Najmocniej taniały akcje KGHM i BRE. Jeszcze przed południem sytuacja zdecydowanie się poprawiła i indeksy wyszły na niewielkie plusy. Potem jednak niepewność znów dała znać o sobie i nastąpiło niewielkie osunięcie. Wynik sesji ostatecznie był niemal remisowy: WIG20 wzrósł o 0,37 proc. a WIG o 0,47 proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że tym samym mamy do czynienia z sekwencją wzrostową utrzymującą się od pięciu kolejnych sesji. Z takim wydarzeniem mieliśmy ostatnio do czynienia w listopadzie ubiegłego roku. W jej wyniku indeksy, które kilka dni temu znalazły się poniżej dołków bessy, wyraźnie się od nich oddaliły. Tym samym zagrożenie pogłębieniem się spadków zostało przynajmniej na jakiś czas zażegnane. Wartość obrotów na rynku akcji sięgnęła niemal 900 mln zł i spada już drugi dzień z rządu. To nieco zakłóca optymistyczny obraz, nie potwierdza bowiem rosnącej chęci do kupna papierów. Jak na niepewność związaną z otoczeniem zewnętrznym i przede wszystkim z tym, co będzie działo się za Oceanem, nie jest tak źle.

REKLAMA

Niepewność ta towarzyszyła zresztą wczoraj także inwestorom w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy zakończyły tam dzień na niewielkich minusach, a przebieg notowań był dość nerwowy. Widać, że wszyscy czekają na bardziej zdecydowane posunięcia władz w walce z kryzysem. Dopóki nie będą znane rozstrzygnięcia w tym zakresie, trudno mówić o tym, by giełdy obrały wyraźny kierunek. Zagadką jest również reakcja inwestorów na te rozstrzygnięcia. Nieraz okazywało się bowiem, że bywa ona odwrotna, niż można się tego spodziewać.

Dość nerwowo było też dziś na naszym rynku walutowym. Po trzech dniach zdecydowanego umacniania się złotego, przyszedł czas na niewielkie spadki. Dalsze losy naszej waluty zależeć będą od sytuacji na świecie i na rynku akcji. W ostatnim czasie wyraźnie widoczna jest zależność przejawiające się tym, że gdy na giełdach papierów wartościowych dominują spadki, złoty słabnie, gdy akcje idą górę, umacnia się. Nieco zamieszania wprowadzają też informacje dotyczące poszukiwania prób rozwiązania problemu opcji, w które uwikłały się polskie przedsiębiorstwa.

Sytuacja na rynkach finansowych w najbliższych dniach, a pewnie i tygodniach zależeć będzie od decyzji amerykańskiego Senatu i reakcji inwestorów na decyzje podjęte za Oceanem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA