| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Inwestycje w kryzysie > Czy nadciąga druga fala kryzysu?

Czy nadciąga druga fala kryzysu?

Trudno będzie uniknąć drugiej fali światowego kryzysu a jeżeli nawet nie dojdzie do tego, to i tak czekają nas trudne czasy. Pesymistyczne scenariusze dotyczące przyszłości mogą się zmaterializować.

Również w idealizowanej często przez ekonomistów i media gospodarce Chin zaczyna dziać się sporo złego. Wskaźnik PMI, dotyczący przemysłu, znajduje się poniżej poziomu 50 pkt., a to oznacza, że gospodarka wchodzi w recesję.

A może należałoby zastanowić się nad szokującymi wypowiedziami inwestora giełdowego, Alessio Rastaniego, który winą za kryzysy obciążył znaną instytucję finansową. Przewiduje on drugą, jeszcze bardziej destrukcyjną falę kryzysu. Takie wizje mogą okazać się prorocze, jak niegdyś wypowiedzi Petera Shiffa, zwolennika austriackiej szkoły ekonomii. Już w 2006 roku Shiff przewidział kryzys i podał trafną diagnozę dla amerykańskiej gospodarki. Spotkało się to z ostrą krytyką, m.in. Artura Laffera, który w latach 70-tych XX w. dowodził, że nadmierne zwiększanie podatków przynosi efekt odwrotny do zamierzonego (krzywa Laffera).

Pięć lat temu słowa Petera Shiffa były przysłowiowym „wołaniem samotnego na pustyni”, bowiem na Wall Street głęboko wierzono, że wzrost gospodarczy, oparty na tanim kredycie i „kartonowych domkach” będzie trwać wiecznie. Zarówno Peter Shiff, jak też Rastani nie wierzą we współczesne rynki finansowe, ufają natomiast aktywom bezpiecznym, a do takich należy złoto.

O ile nie dojdzie do drugiej fali kryzysu, to i tak będziemy borykać się z trudną sytuacją na świecie. Rynki finansowe przez lata pozostaną w marazmie, będzie kontynuowana deprecjacja walut. Aktywa ochronią ci, którzy ulokowali pieniądze w dobra trwałe. Kto więc dziś kupuje złoto, zabezpieczy majątek w tych trudnych czasach i nie da się zaskoczyć kolejnemu kryzysowi gospodarczemu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK