REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz tygodniowy 15-21 grudnia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik inflacji konsumenta, w ujęciu rok do roku, obniżył się w listopadzie do 3,7% (4,2% miesiąc wcześniej). Na słabniecie dynamiki inflacji wpłynął spadek cen paliw (5,8% m/m) i ograniczony wzrost cen żywności (0,7% m/m). Niższy był też wzrost cen nośników energii (1,7% m/m). Jest to kolejny już odczyt pokazujący, że krajowa gospodarka weszła na ścieżkę dezinflacji.

Można oczekiwać, że grudniowa inflacja będzie jeszcze niższa, a w pierwszym kwartale 2009 roku zejdzie w okolice 3,0%. Niknąca presja cenowa koresponduje z danymi ze sfery realnej, które nie pozostawiają wątpliwości, że dynamika gospodarki słabnie.

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie odnotowano ujemną dynamikę zatrudnienia. W gospodarce narodowej ubyło 12 tys. miejsc pracy, w efekcie czego wskaźnik rocznego zatrudnienia obniżył się do 3,1% ( 3,6% w poprzednim miesiącu). Pogarszająca się kondycja w firmach spowodowała presje na obniżanie wynagrodzeń pracowników. Roczna dynamika płac spowolniła do 7,4% (przy oczekiwaniach na poziomie 8,8%). Sygnały płynące z polskich przedsiębiorstw wskazują że w kolejnych miesiącach trend ten będzie się nasilał.

Najbardziej zaskakujące, niestety negatywnie, okazały się opublikowane w czwartek dane o listopadowej produkcji przemysłowej. Produkcja spadła o 13,1% m/m i aż o 8,9% r/r. Nawet po  oczyszczeniu z efektów sezonowych dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w listopadzie - 4,2% r/r. Tak słaby odczyt to głównie skutek spadku produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-8,4% r/r).  Spadł też indeks wytwarzania i zaopatrywania w energie elektryczna, gaz i wodę. Niepokoi wielkość listopadowego spadku. Jeśli trend spadkowy w kolejnych miesiącach będzie równie silny, może zagrozić dynamice wzrostu całej gospodarki. Obecnie oczekuje się, że w całym 2009 polski Produkt Krajowy Brutto wyniesie nieco poniżej 3%.

REKLAMA

Po całomiesięcznym cyklu słabych danych gospodarczych, obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych, na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (23 grudnia) wydaje się niemal pewna. Niektórzy uczestnicy rynków oczekują obniżki o 75 punktów bazowych.

Ubiegły tydzień cechował się dużą zmiennością na lokalnym rynku walutowym. Złoty przez większość tygodnia osłabiał się. W konsekwencji doszło do werbalnych interwencji prezesa NBP, Sławomira Skrzypka. Zapewniał on, że fundamenty polskiej gospodarki wskazują na to, że deprecjacja polskiej waluty nie jest uzasadniona. Ponadto projekt przyszłej ścieżki rozwoju gospodarczego, jak i inne wskaźniki makroekonomiczne wskazują na to, że ta obecna deprecjacja nie wynika z racjonalnych decyzji inwestorów, ale być może z emocji. Sławomir Skrzypek podkreślił, że jest spokojny o przyszłość polskiej waluty. Dodał, że obecne przewartościowanie złotego może - paradoksalnie - przynieść korzyści. Dotyczy to głównie eksporterów, którzy dzięki słabszemu złotemu mogę neutralizować negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA