| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Monetarne laboratorium w Japonii

Monetarne laboratorium w Japonii

Bezprecedensowa decyzja Fed, który obniżył do 0,0 – 0,25 proc. stopy procentowe, wprowadziła gospodarkę w nową erę. Wbrew pozorom nie jest to histeryczna improwizacja, ale przemyślana strategia i nie ma wątpliwości, że kolejne zabiegi będą również niezwykłe.

Do globalnego testu skuteczności władz monetarnych w nietypowej sytuacji ekonomicznej dołączyła Japonia. W kraju kwitnącej wiśni nie ma wielkiego szoku związanego z decyzją o redukcji stóp z 0,3 do 0,1 proc, gdyż darmowy pieniądz w banku centralnym był już tam dostępny w latach 90. Jednak nauczka, płynąca z tego okresu, określanego mianem „lost decade” sprawiła, że polityka Banku Japonii zbliża się do tej prowadzonej przez Fed.

Stopy procentowe zostawiono na poziomie 0,1 proc., by nie sygnalizować rynkowi, iż „amunicja się wyczerpała”. Może mieć to związek z podtrzymaniem celu inflacyjnego na dodatnim poziomie, aby ostudzić oczekiwania deflacyjne. Te ostatnie mogą z łatwością zakotwiczyć się w społeczeństwie, zwłaszcza przy towarzyszącej recesji, która narasta wraz z umacniającym się jenem (kurs USD/JPY spadł poniżej 90,00) .

Dlatego też, Japonia nie poprzestaje na cięciu kosztów pieniądza i na masową skalę kupuje aktywa finansowe, co jest jednoznaczne z drukowaniem nowego pieniądza. O ile Fed skupia się na sektorze finansowym, to Bank Japonii intensywnie działa w obszarze obligacji przedsiębiorstw.

Japonia doskonale wie z czym dla gospodarki wiąże się deflacja i choć Amerykanie pierwsi skorzystali z lekcji płynącej z „lost decade”, czego obrazem jest ich obecna polityka monetarna, to ten azjatycki kraj będzie również podążać w tym samym kierunku.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK