| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy

Kluczowym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była decyzja polskich władz monetarnych o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi teraz 5,75%.

Decyzja NBP nie była szczególnym zaskoczeniem, przynajmniej dla inwestorów. Mimo, że opinie analityków dotyczące szans na obniżkę były spolaryzowane, rynek już od kilku dni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki na 80% (prawdopodobieństwo wynikające z notowań Overnight Index Swap na polskim rynku międzybankowym). Podstawowym powodem poluzowania polityki pieniężnej były obawy o wzrost gospodarczy. Oprócz pogarszających sie perspektyw dla gospodarki na decyzję wpłynęła obniżająca się presja płacowa oraz stopniowo słabnąca inflacja, a także decyzje o obniżkach innych banków centralnych.

W piątek GUS opublikował dane o Produkcie Krajowym Brutto za III kwartał 2008. PKB wzrósł w III kw. o 4,8% r/r. Odczyt ten okazał się nieco lepszy od oczekiwań, oscylujących wokół 4,5%. Dana ta była jednocześnie słabsza od wzrostu na poziomie 5,8% r/r zanotowanych w II kw. Potwierdziło to obniżanie się dynamiki wzrostu gospodarki. Jeszcze bardziej niepokojący okazał się przekaz płynący z poszczególnych składowych PKB. Przy zadowalająco wysokiej dynamice konsumpcji na poziomie 5,1% (5,5% kwartał wcześniej), bardzo silnie spowolniły inwestycje bo aż do 3,5% r/r (15,2% w poprzednim kwartale). Nikłym pocieszeniem okazała sie kontrybucja eksportu netto na poziomie +0,3 pkt. proc (-0,4 w poprzednim kwartale). Załamanie dynamiki inwestycji tym bardziej niepokoi, że opublikowane dane o PKB dotyczą okresu, sprzed kilku miesięcy, który nie nosił jeszcze znamion kryzysu finansowo-płynnościowego…

Spowolnienie widoczne jest też na aktualniejszych, miesięcznych danych. Opublikowane właśnie dane GUS, dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej wskazują na jej spadek w październiku do 7,9% z 11,6% zanotowanych we wrześniu. Prognozy ekonomistów na kolejne kwartały sugerują, że sprzedaż detaliczna będzie spowalniać razem z całą gospodarką. W takim razie, być może spadki na polskiej giełdzie to nie przereagowanie, ale dopasowanie wycen spółek do perspektyw gospodarczych w najbliższych kwartałach…

Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Biuro Prasowe NBP wydało komunikat, w którym oznajmiło, że zdecydowanie popiera podwyższenie minimalnych gwarancji dla krajowych depozytów bankowych. Jest to uzasadnione przede wszystkim napiętą sytuacją na światowych rynkach finansowych. Na podniesienie poziomu gwarancji w Polsce oczekiwał sektor bankowy, a przede wszystkim deponenci. NBP wskazywał w swoich opiniach, że nowelizacja ustawy o BFG powinna być wprowadzona jak najszybciej i koncentrować się na kwestii najważniejszej, czyli na podniesieniu poziomu gwarancji. Tymczasem Narodowy Bank Polski z ogromnym niepokojem odnotował fakt, że przy okazji tak ważnej sprawy dla kraju, do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wprowadzono szereg innych zmian.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK