| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy

Kluczowym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była decyzja polskich władz monetarnych o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi teraz 5,75%.

Decyzja NBP nie była szczególnym zaskoczeniem, przynajmniej dla inwestorów. Mimo, że opinie analityków dotyczące szans na obniżkę były spolaryzowane, rynek już od kilku dni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki na 80% (prawdopodobieństwo wynikające z notowań Overnight Index Swap na polskim rynku międzybankowym). Podstawowym powodem poluzowania polityki pieniężnej były obawy o wzrost gospodarczy. Oprócz pogarszających sie perspektyw dla gospodarki na decyzję wpłynęła obniżająca się presja płacowa oraz stopniowo słabnąca inflacja, a także decyzje o obniżkach innych banków centralnych.

W piątek GUS opublikował dane o Produkcie Krajowym Brutto za III kwartał 2008. PKB wzrósł w III kw. o 4,8% r/r. Odczyt ten okazał się nieco lepszy od oczekiwań, oscylujących wokół 4,5%. Dana ta była jednocześnie słabsza od wzrostu na poziomie 5,8% r/r zanotowanych w II kw. Potwierdziło to obniżanie się dynamiki wzrostu gospodarki. Jeszcze bardziej niepokojący okazał się przekaz płynący z poszczególnych składowych PKB. Przy zadowalająco wysokiej dynamice konsumpcji na poziomie 5,1% (5,5% kwartał wcześniej), bardzo silnie spowolniły inwestycje bo aż do 3,5% r/r (15,2% w poprzednim kwartale). Nikłym pocieszeniem okazała sie kontrybucja eksportu netto na poziomie +0,3 pkt. proc (-0,4 w poprzednim kwartale). Załamanie dynamiki inwestycji tym bardziej niepokoi, że opublikowane dane o PKB dotyczą okresu, sprzed kilku miesięcy, który nie nosił jeszcze znamion kryzysu finansowo-płynnościowego…

Spowolnienie widoczne jest też na aktualniejszych, miesięcznych danych. Opublikowane właśnie dane GUS, dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej wskazują na jej spadek w październiku do 7,9% z 11,6% zanotowanych we wrześniu. Prognozy ekonomistów na kolejne kwartały sugerują, że sprzedaż detaliczna będzie spowalniać razem z całą gospodarką. W takim razie, być może spadki na polskiej giełdzie to nie przereagowanie, ale dopasowanie wycen spółek do perspektyw gospodarczych w najbliższych kwartałach…

Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Biuro Prasowe NBP wydało komunikat, w którym oznajmiło, że zdecydowanie popiera podwyższenie minimalnych gwarancji dla krajowych depozytów bankowych. Jest to uzasadnione przede wszystkim napiętą sytuacją na światowych rynkach finansowych. Na podniesienie poziomu gwarancji w Polsce oczekiwał sektor bankowy, a przede wszystkim deponenci. NBP wskazywał w swoich opiniach, że nowelizacja ustawy o BFG powinna być wprowadzona jak najszybciej i koncentrować się na kwestii najważniejszej, czyli na podniesieniu poziomu gwarancji. Tymczasem Narodowy Bank Polski z ogromnym niepokojem odnotował fakt, że przy okazji tak ważnej sprawy dla kraju, do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wprowadzono szereg innych zmian.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK