REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kluczowym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była decyzja polskich władz monetarnych o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi teraz 5,75%.

REKLAMA

Decyzja NBP nie była szczególnym zaskoczeniem, przynajmniej dla inwestorów. Mimo, że opinie analityków dotyczące szans na obniżkę były spolaryzowane, rynek już od kilku dni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki na 80% (prawdopodobieństwo wynikające z notowań Overnight Index Swap na polskim rynku międzybankowym). Podstawowym powodem poluzowania polityki pieniężnej były obawy o wzrost gospodarczy. Oprócz pogarszających sie perspektyw dla gospodarki na decyzję wpłynęła obniżająca się presja płacowa oraz stopniowo słabnąca inflacja, a także decyzje o obniżkach innych banków centralnych.

REKLAMA

W piątek GUS opublikował dane o Produkcie Krajowym Brutto za III kwartał 2008. PKB wzrósł w III kw. o 4,8% r/r. Odczyt ten okazał się nieco lepszy od oczekiwań, oscylujących wokół 4,5%. Dana ta była jednocześnie słabsza od wzrostu na poziomie 5,8% r/r zanotowanych w II kw. Potwierdziło to obniżanie się dynamiki wzrostu gospodarki. Jeszcze bardziej niepokojący okazał się przekaz płynący z poszczególnych składowych PKB. Przy zadowalająco wysokiej dynamice konsumpcji na poziomie 5,1% (5,5% kwartał wcześniej), bardzo silnie spowolniły inwestycje bo aż do 3,5% r/r (15,2% w poprzednim kwartale). Nikłym pocieszeniem okazała sie kontrybucja eksportu netto na poziomie +0,3 pkt. proc (-0,4 w poprzednim kwartale). Załamanie dynamiki inwestycji tym bardziej niepokoi, że opublikowane dane o PKB dotyczą okresu, sprzed kilku miesięcy, który nie nosił jeszcze znamion kryzysu finansowo-płynnościowego…

REKLAMA

Spowolnienie widoczne jest też na aktualniejszych, miesięcznych danych. Opublikowane właśnie dane GUS, dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej wskazują na jej spadek w październiku do 7,9% z 11,6% zanotowanych we wrześniu. Prognozy ekonomistów na kolejne kwartały sugerują, że sprzedaż detaliczna będzie spowalniać razem z całą gospodarką. W takim razie, być może spadki na polskiej giełdzie to nie przereagowanie, ale dopasowanie wycen spółek do perspektyw gospodarczych w najbliższych kwartałach…

Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Biuro Prasowe NBP wydało komunikat, w którym oznajmiło, że zdecydowanie popiera podwyższenie minimalnych gwarancji dla krajowych depozytów bankowych. Jest to uzasadnione przede wszystkim napiętą sytuacją na światowych rynkach finansowych. Na podniesienie poziomu gwarancji w Polsce oczekiwał sektor bankowy, a przede wszystkim deponenci. NBP wskazywał w swoich opiniach, że nowelizacja ustawy o BFG powinna być wprowadzona jak najszybciej i koncentrować się na kwestii najważniejszej, czyli na podniesieniu poziomu gwarancji. Tymczasem Narodowy Bank Polski z ogromnym niepokojem odnotował fakt, że przy okazji tak ważnej sprawy dla kraju, do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wprowadzono szereg innych zmian.

Znowelizowana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zmniejsza wpływ banku centralnego na funkcjonowanie władz Funduszu oraz kształtowanie statutu i instrumentów, którymi on dysponuje. Zmiany te, ograniczając w znacznym stopniu kompetencje i rolę Narodowego Banku Polskiego w sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce, prowadzą do zmniejszenia jej efektywności. Zdaniem Narodowego Banku Polskiego, w okresie poważnych napięć na światowych rynkach finansowych niedopuszczalne jest pospieszne dokonywanie zmian w strukturze instytucji, która gwarantuje zgromadzone w bankach oszczędności wielu milionów Polaków. Skuteczność obowiązujących do tej pory uregulowań dotyczących funkcjonowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego sprawdziła się w praktyce. Stanowisko Narodowego Banku Polskiego zyskało poparcie Europejskiego Banku Centralnego, który zwrócił uwagę w swojej opinii, że należy zapewnić skuteczną koordynację funkcji realizowanych przez systemy gwarantowania depozytów z działalnością banków centralnych. Europejski Bank Centralny wskazał, że cel ten można osiągnąć m.in. poprzez zapewnienie w odpowiednim zakresie udziału banku centralnego w zarządzaniu oraz wykonywaniu uprawnień regulacyjnych wobec krajowego systemu gwarantowania depozytów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA