| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Lepsze wyniki przemysłu

Lepsze wyniki przemysłu

Produkcja przemysłowa w sierpniu była niższa niż przed rokiem jedynie o 0,2 proc., wynika z najnowszych danych GUS. To wynik znacznie lepszy, niż miesiąc temu, gdy spadek w porównaniu do lipca ubiegłego roku wyniósł 4,6 proc.

Bardzo dobry wynik w skali dwunastu miesięcy został osiągnięty, mimo że sierpniowa produkcja była o 4,7 proc. mniejsza niż w lipcu. To efekt zmian ubiegłorocznej podstawy do porównań.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym także widać znaczną poprawę i to zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i sytuacji sprzed roku. „Wyczyszczona” z efektu sezonowości dynamika wskazuje na spadek produkcji w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku o 3,1 proc., ale w lipcu spadek wyliczony w ten sposób sięgał aż 5,3 proc. Bez sezonowości sierpień był też lepszy od lipca tego roku o 0,5 proc.

Tradycyjnie największy spadek zanotowano w górnictwie i przemyśle wydobywczym, ale jego skala była znacznie mniejsza niż w lipcu. W przetwórstwie przemysłowym nastąpił wzrost w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku o 0,6 proc. Nadal bardzo dobrze radziło sobie budownictwo.

Po niezłym lipcu, produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w sierpniu w porównaniu do 2008 r. aż o 11 proc. Największa w tym zasługa budownictwa inżynieryjnego. W budownictwie mieszkaniowym trwa spadek produkcji, sięgający 10 proc. i tu sytuacja nieznacznie pogorszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Maleje także liczba branż, w których notuje się spadek produkcji. W lipcu było ich 23, w sierpniu jedynie 19. Wciąż najgorzej jest w produkcji sprzętu transportowego, metali oraz maszyn i urządzeń. Ciągle rośnie branża komputerowa, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Warto więc zwrócić uwagę na to, że zdecydowanie lepsza jest sytuacja w branżach, zaliczanych do nowoczesnych. Jest to niezłym pocieszeniem i przejawem postępujących korzystnych zmian struktury naszej gospodarki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK