| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Amerykanów żyjących w biedzie jest więcej niż wszystkich Polaków

Amerykanów żyjących w biedzie jest więcej niż wszystkich Polaków

Kryzys zbiera żniwa w Stanach Zjednoczonych. Liczba ludzi żyjących w ubóstwie wzrosła w ubiegłym roku o ponad 2,5 miliona osób. Łącznie Amerykanów żyjących w biedzie jest prawie 40 milionów.

Amerykańskie Biuro Statystyczne podało raport o stanie zarobków Amerykanów w ubiegłym roku. W pierwszym roku recesji w USA mediana dochodów gospodarstw domowych spadła o 3,6 proc. z 52,163 dol. do 50,303 dolarów. Tymczasem w ciągu 3 ostatnich lat dochody rosły.

Co ciekawe obecny kryzys statystycznie nie różni się wiele od poprzednich recesji. Spadek dochodów gospodarstw domowych w 2008 r. nie różni się wiele od spadków w 2001 r. czy na przełomie lat 90-tych.

Widać jednak wyraźnie jak kryzys wpływa na realną strefę gospodarki, czyli innymi słowy jak dotyka zwykłego człowieka. W ubiegłym roku w ubóstwie żyło 13,2 proc. obywateli USA, czyli 39,8 mln ludzi. To więcej niż cała ludność Polski. Jeszcze w 2007 odsetek ten wynosił 12,5 procent. Obecny poziom jest najwyższy w historii.

Granica ubóstwa według amerykańskiej definicji to roczne zarobki w wysokości 10 991 dol. dla osoby samotnej. Progi te zwiększają się wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym, np. dla dwuosobowej rodziny z dzieckiem jest to 14840 dolarów. W przeliczenia na złote samotny Amerykanin, który zarabia 2610 zł miesięcznie brutto zaliczany jest właśnie do grupy osób ubogich.

W tym roku wynik powinien być nieco lepszy ze względu na pomoc finansową rządu w programie TARP. Eksperci Białego Domu oszacowali bowiem, że pakiet pomocy dodał do PKB w II kw. tego roku aż 2,3 pkt. proc. i od 600 tys. do 1,1 mln nowych miejsc pracy. Pytanie jednak – o jakich miejscach pracy mówił Timothy Geithner przedstawiający te wyliczenia? I czy będzie to wystarczające, po tym jak w lipcu stopa bezrobocia wzrosła nieoczekiwanie do 9,7 procent? Częściowo przekonamy się o tym 2 października, gdy światło dzienne ujrzą sierpniowe dane z rynku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK