| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Wzrosły płace

Wzrosły płace

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2009 roku wyniosło 3.361,9 zł, co oznacza, że wzrosło o 3,9 proc. w stosunku do lipca zeszłego roku, a o 2,3 proc. w stosunku do czerwca, wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w lipcu 2009 roku 3.335,18 zł i wzrosło rok do roku o 3,8 proc., a wobec czerwca 2009 roku wzrosło o 1,8 proc.
– Przedstawione dane dotyczące wynagrodzeń pokazują, że spowolnienie gospodarcze nie ma negatywnych skutków dla dochodów społeczeństwa – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Po wcześniejszych wahaniach, wzrost płac jest odnotowany drugi miesiąc z rzędu. Zdaniem KPP, to dobra wiadomość dla prognoz przyrostu PKB, który w znacznej mierze opiera się na popycie wewnętrznym.

Z kolei w przedsiębiorstwach, według GUS, w lipcu 2009 roku było zatrudnionych 5.273,3 tysiąca osób, czyli o 2,2 proc. mniej rok do roku i o 0,1 proc. mniej wobec czerwca. Te dane wskazują, że rynek pracy ulega stopniowej stabilizacji. - Trzeba jednak zauważyć, że latem, ze względu na czynniki sezonowe, zazwyczaj zatrudnienie rośnie. Notowany spadek zatrudnienia nie jest z pewnością pozytywną informacją i bez wątpienia jest efektem trudnej sytuacji w gospodarce. Zatem prognozy dotyczące bezrobocia na poziomie 13 – 14 % na koniec roku mogą okazać się prawdziwe – uważa Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji. - Szansą dla rynku pracy może okazać się wchodzący w życie Pakiet Antykryzysowy, który z założenia ma przeciwdziałać zwolnieniom. Czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się po analizie danych za wrzesień i październik – dodaje.

Wskaźniki makroekonomiczne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK