| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Japońska gospodarka wyszła z recesji

Japońska gospodarka wyszła z recesji

Po pięciu ujemnych kwartałach japońska gospodarka wreszcie wzrosła i to sporo. Mimo to indeksy spadły. Dlaczego?

Najnowsze dane z gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni okazały się zaskakująco dobre. PKB w II kw. wzrósł o 3,7 proc. w ujęciu rocznym i 0,9 proc. w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku. Po raz pierwszy od pięciu kwartałów gospodarka japońska rozwijała się. Na dodatek jeszcze w minionym kwartale PKB spadał o 3,1 procent.

Efekt widoczny na indeksach giełdowych był jednak zupełnie odwrotny – główny wskaźnik na giełdzie w Tokyo – Nikkei225 – spadł aż o 3,1 procent. Okazuje się, że pomimo świetnego wyniku oczekiwania ekonomistów były i tak nieco wyższe, spodziewano się wzrostu o 1 proc. w ujęciu kwartalnym.

Jednak nie tylko o oczekiwania chodzi. Świetny kwartał japońskiej gospodarki to zasługa przede wszystkim ogromnego programu stymulującego ze strony Chin (są głównym partnerem handlowym Japonii) i innych krajów na świecie. Eksport w II kw. wzrósł o 6,3 proc., a eksport netto, czyli eksport pomniejszony o import, wzrósł o 1,6 procent.

Giełdowi inwestorzy mają obawy, że w przyszłych miesiącach, gdy programy stymulacyjne na świecie zmaleją, wzrost na takim jak obecnie poziomie nie będzie utrzymany. Japonia wciąż bowiem boryka się z wysokim bezrobociem, ekonomiści przewidują, że wzrośnie ono w tym roku do rekordowego poziomu 5,9 procent. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 5,4 procent.

Dane mimo wszystko trzeba uznać za pozytywne. To już trzeci kraj z grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 – po Francji i Niemczech, którego PKB wzrosło. Czy to już koniec recesji? Teoretycznie tak, ale z formalnym ogłoszeniem takiej tezy warto poczekać jeszcze trzy miesiące. Definicja recesji mówi bowiem o dwóch kwartałach z rzędu o ujemnym wzroście gospodarczym, warto przyjąć więc analogiczną definicję końca kryzysu.

Tym bardziej, że tak naprawdę Japonia od prawie 20 lat wciąż znajduje się w stanie stagnacji gospodarczej. Indeks Nikkei znajduje się obecnie prawie 4-krotnie niżej niż w szczycie na przełomie lat 90, gdy kraj przeżywał największy w swoich dziejach kryzys.

Polskie wskaźniki makro

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK