| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Kłopoty Europy z produkcją przemysłową

Kłopoty Europy z produkcją przemysłową

Produkcja przemysłowa w Europie nieoczekiwanie spadła w czerwcu. Jednak Polska wciąż znajduje się w czołówce gospodarek, obok gospodarki Irlandii.

Produkcja przemysłowa w Europie nieoczekiwanie spadła w czerwcu. Jednak Polska wciąż znajduje się w czołówce gospodarek, obok gospodarki Irlandii.

Czerwcowa produkcja przemysłowa w Europie nieoczekiwanie spadła w porównaniu do maja. Przemysł skurczył się o 0,6 proc. w krajach strefy euro oraz o 0,2 proc. w Unii Europejskiej. Tymczasem większość ekonomistów spodziewała się niewielkiego wzrostu (0,2 proc.) po majowych danych, gdy przemysł rozwijał się w tempie 0,5 procent.

Okazuje się, że Europejczycy kupują mniej dóbr trwałego użytku, czyli wszelkich nieżywnościowych towarów (elektronika, wyposażenie mieszkań, samochody), co przekłada się na mniejszą ich produkcję. Ta spadła w czerwcu aż o 3,9 proc. w skali miesiąca i była główną przyczyną niemiłej niespodzianki.

Z drugiej strony możemy być zadowoleni z polskiego przemysłu. Nasz kraj plasuje się w ścisłej czołówce gospodarek. W czerwcu byliśmy trzecią gospodarką, której produkcja wzrosła. Liderem okazała się Irlandia z niesamowitym przyrostem produkcji przemysłowej równym 9,3 procent.

Również w porównaniu do czerwca 2008 r. nie jest źle. Nasz przemysł produkował o 4,1 proc. mniej i jest to drugi najlepszy wynik w Europie. Znów wyprzedziła nas Irlandia, która jako jedyny kraj zanotowała wzrost wskaźnika w ujęciu rocznym, o 2,6 procent.

Opublikowane dane pokazały, że kryzys wciąż daje się we znaki gospodarkom Europy. Widać także, że gospodarki krajów strefy euro radzą sobie wyraźnie gorzej pod tym względem, od mniejszych i bardziej dynamicznych pozostałych krajów. Patrząc w dłuższej perspektywie, mimo negatywnej niespodzianki wyników produkcji, można zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy w trakcje ubijania dna - także jeśli chodzi o produkcję przemysłową.

Najważniejsze jednak, że Polska naprawdę pozytywnie wyróżnia się na tle Europy i śmiało może porównywać się do legendarnej Irlandii.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK