| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Stopy procentowe są odpowiednie

Stopy procentowe są odpowiednie

Zarówno Europejski Bank Centralny jak i Bank Anglii nie zmieniły poziomu stóp procentowych, czego zresztą spodziewał się każdy obserwator rynku. Na ruch banków centralnych trzeba będzie długo poczekać.

Przynajmniej w odniesieniu do stóp procentowych, bo polityka ilościowego luzowania (czy może w przyszłości zacieśniania) rynku pieniężnego jest bardzo elastycznym narzędziem, którego przeznaczenie i sposób działania można łatwo zmieniać, z efektami znacznie szybszymi niż 6-8 kwartałów (tak zwykle mierzy się czas od zmiany stóp procentowych do ich wpływu na gospodarkę).

Jean Cloude Trichet powiedział, że wysokość stóp procentowych jest odpowiednia do obecnych warunków gospodarczych. Dodał, że w tym roku koniunktura gospodarcza pozostanie słaba, a w przyszłym obserwować będziemy jej stopniową poprawę. Z treści wypowiedzi dość łatwo można się zorientować, że ECB nie zamierza ani obniżać dalej stóp procentowych, ani też nie widzi powodów by je podnosić.

Generalnie to spojrzenie jest prezentowane przez coraz większą liczbę bankierów centralnych na świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych - stopy procentowe zostały często obniżone do rekordowo niskich poziomów, ale nie wystarczyło to nawet do zatrzymania spowolnienia gospodarczego, nie mówiąc już o wejściu na ścieżkę wzrostu. Ten pojawi się jednak w przyszłym roku, choćby ze względu na niską bazę, lecz nie wiadomo w jakiej skali. Stąd stosunkowo niewielka ochota do zmian w wysokości stóp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK