| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Rosną wskaźniki przemysłu w Polsce i Europie

Rosną wskaźniki przemysłu w Polsce i Europie

Indeks aktywności gospodarczej w polskim przemyśle przetwórczym (PMI) wyniósł w lipcu 46,4 pkt. Spodziewano się jego wzrostu do 43,4 pkt. Choć to wynik powyżej oczekiwań i aż o 3,5 pkt wyższy niż w czerwcu, to wciąż pozostaje poniżej poziomu 50 pkt, po osiągnięciu którego można mówić o wzroście aktywności.

Lipcowy poziom wskaźnika jest najwyższy od czerwca ubiegłego roku. Jego wzrost świadczy o wygasaniu niekorzystnych tendencji w naszym przemyśle. Spadek produkcji, zamówień, zatrudnienia i zakupów ma coraz mniejszą dynamikę. Spadają zarówno koszty produkcji, jak i ceny sprzedawanych wyrobów. To oznacza, że sytuacja
w przedsiębiorstwach przemysłowych nie będzie się już zdecydowanie pogarszać, a przy tym presja inflacyjna będzie nieco mniejsza, choć ceny obniżyły się tylko nieznacznie. Znacznie słabszy niż poprzednio był także spadek zamówień eksportowych.

Z 46 do 46,3 pkt. zwiększyła się także wartość wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro. Tu również wzrost był wyraźnie wyższy, niż się spodziewano. Oczekiwano, że w lipcu wyniesie on 46 pkt. Wymowę tych bardzo optymistycznych danych osłabia nieco dzisiejsza informacja o spadku sprzedaży detalicznej w czerwcu o 1,8 proc., w porównaniu do maja tego roku. Spodziewano się wzrostu sprzedaży o 0,4 proc. W porównaniu do czerwca 2008 r. sprzedaż zmniejszyła się o 1,6 proc. i był to spadek zdecydowanie mniejszy niż w maju, gdy wyniósł on 3,7 proc.

Według prognozy przedstawionej dziś przez Ministerstwo Finansów w lipcu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,5 proc., co oznacza, że tempo wzrostu inflacji było takie samo, jak w czerwcu.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK