| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Najlepszy lipiec od siedmiu lat

Najlepszy lipiec od siedmiu lat

Sygnały świadczące o powolnej poprawie kondycji amerykańskiej gospodarki i kwartalne wyniki spółek, przekraczające oczekiwania analityków, pomogły wypracować w lipcu najsilniejsze wzrosty na Wall Street od siedmiu lat.

Inwestorzy przede wszystkim pozytywnie odbierają informacje docierające z rynku nieruchomości, gdzie co prawda ceny wciąż spadają w dwucyfrowym tempie, lecz rosnąca aktywność i wzrost liczby zawieranych transakcji dają podstawy by sądzić, że najdrastyczniejsze załamanie już minęło. Kupujący mocno przecenione akcje od pięciu miesięcy mieli tak wyraźną przewagę na Wall Street, że indeks S&P 500 odnotował w tym okresie wzrost o 34 proc. (najlepszy wynik od 1938 r.), z czego 7,4 proc. wypracowano w lipcu.

Faktem jest, że od kilku miesięcy w światowej gospodarce nie doświadczyliśmy żadnego tąpnięcia zbliżonego rangą do bankructw globalnych banków z ubiegłego roku i inwestorzy mogą postrzegać to jako stopniowy powrót do normalności. Optymiści mogli czuć się zagrożeni kilkanaście dni temu, gdy blisko było do ogłoszenia upadłości największej firmy finansującej małe i średnie spółki w USA (CIT) albo gdy upadłość ogłaszały koncerny samochodowe z Detroit czy kiedy oczekiwano na odczyt PKB USA (po weryfikacji wyniósł -6,4 proc.). Ostatecznie udało się z tego wyjść obronną ręką. Wzrostom na rynku akcji towarzyszy spadek zmienności mierzonej indeksem VIX, który powrócił z wartości sięgającej 90 jesienią 2008 r. w okolicę 25. Warto mieć jednak na uwadze, że w ubiegłym tygodniu zaobserwowano rzadkie zjawisko: jednocześnie wzrosła zmienność oraz indeksy giełdowe, co na przestrzeni ostatniego roku zdarzyło się tylko czterokrotnie, czego trzy przypadki poprzedzały silną wyprzedaż akcji.

W tym tygodniu inwestorzy poznają najpierw szereg danych o kondycji europejskich gospodarek (mi.in. indeksy PMI w przemyśle) oraz decyzję ECB w sprawie stóp procentowych, które mogą sprzyjać utrzymaniu udanej serii wzrostowej, ale pod koniec tygodnia sytuacja może ulec zmianie za sprawą odczytu stopy bezrobocia w USA. Ekonomiści spodziewają się, że oficjalne dane wskażą na wzrost bezrobocia z 9,5 proc. do 9,6 proc. Kilkukrotnie zwracaliśmy uwagę, że dane amerykańskiego Departamentu Pracy przedstawiają sytuację w zbyt różowych barwach.

Obecnie już w 12 stanach bezrobocie przekracza 10 proc., lecz prawdziwie ponury obraz rysuje się, jeśli powiększyć by te liczby o blisko 1,5 mln osób, które dzięki specjalnym programom wydłużają dopuszczalny okres pobierania zasiłku, a do końca roku przestaną korzystać ze wsparcia oraz kilkaset tysięcy osób, które z przymusu pracują w niepełnym wymiarze godzin lub przeszły na samozatrudnienie i nie posiadają źródła dochodów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK