| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa referencyjna wynosi więc nadal 3,5 proc. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Polska gospodarka znajduje się w stanie, który nie wymaga podejmowania nadzwyczajnych działań. Na tle sytuacji w innych krajach wygląda bardzo dobrze. Prawdopodobnie z tego między innymi powodu Rada zdecydowała się zrobić przerwę w serii obniżek stóp procentowych.

RPP postanowiła zaczekać na reakcję gospodarki na poprzednie posunięcia, a więc i redukcję stóp procentowych i obniżenie poziomu rezerw obowiązkowych, które banki muszą odprowadzać od lokat swoich klientów. Przyglądać się też będzie zmianom poziomu inflacji.

Aktualne stopy procentowe NBP

Decyzja nie oznacza w żadnym razie rezygnacji z działań mających na celu łagodzenie polityki pieniężnej i wspomaganie powrotu naszej gospodarki do szybszego wzrostu. Ale stopy procentowe to nie jedyne lekarstwo i trzeba również dawkować je z umiarem.

Decyzja RPP prawdopodobnie niewiele zmieni sytuację osób, które spłacają kredyty. Z pewnością nie powinna jej pogorszyć. Oficjalne stopy procentowe w ostatnim czasie mają znacznie mniejsze przełożenie na sytuację na rynku kredytowym. „Cenami” kredytów rządzą bardziej rynkowe warunki, określające koszt pieniądza oraz polityka banków, które są znacznie bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. A rynkowa cena pieniądza w ostatnim czasie spada i to bez interwencji Rady Polityki Pieniężnej, czy banku centralnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK