| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Czekamy na Posiedzenie RPP

Czekamy na Posiedzenie RPP

Dla inwestorów z GPW najważniejsza w tym tygodniu będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych oraz komunikat, z którego dowiemy się czy ostatnie dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej wpłynęły na kierunek polityki monetarnej.

Ekonomiści spodziewają się pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie do jesieni, kiedy to RPP może jeszcze raz obniżyć kosz pieniądza. Nieco wyższe od prognoz informacje o sprzedaży detalicznej w czerwcu czy dynamice cen utrzymującej się powyżej celu inflacyjnego nie są jedynymi argumentami ku przyjęciu wyczekującej postawy. Niektórzy przedstawiciele Rady zwracają także uwagę, że w sektorze bankowym mamy obecnie do czynienia z nadpłynnością, ponieważ banki nie wprowadzają w formie nowych kredytów do obiegu gospodarczego pieniędzy wygenerowanych dzięki obniżeniu wymogów kapitałowych (niższe rezerwy obowiązkowe).

W Stanach Zjednoczonych Ben Bernanke wyjaśniał działania podejmowane przez Fed, które budzą spore kontrowersję. Stwierdził m.in., że bank centralny nie może dopuścić do upadku wielkich firm, które rozsypały by cały system i dodał, że nie zamierza przejść do historii jako szef Rezerwy Federalnej walczący z Drugą Wielką Depresją. Bardziej sceptyczni inwestorzy zarzucają Fed brak niezależności oraz fakt, że to właśnie dzięki stymulowaniu gospodarki niskimi stopami procentowymi w latach 2005-2007, banki miały szereg zachęt do podejmowania zbyt wielkiego ryzyka i wtedy właśnie apogeum osiągnęło udzielanie kredytów osobom bez zdolności kredytowej. Bernanke oczekuje w drugiej połowie roku wzrostu gospodarki o ok. 1 proc., a w odniesieniu do sytuacji na rynku pracy uznał, że nadmiernymi optymistami są osoby oczekujące osiągnięcia szczytu bezrobocia powyżej 10 proc. w I połowie 2010 r.

W pierwszej części tygodnia na światowych parkietach inwestorzy będą wypatrywać przede wszystkim danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (sprzedaż na rynku pierwotnym oraz dynamika cen w 20 największych metropoliach), później kluczowe mogą być informacje o stopie bezrobocia w strefie euro oraz pierwszy z trzech odczytów dynamiki PKB USA za II kw. 2009 r. Ekonomiści szacują spadek o 1,5 proc. (w ujęciu zannualizowanym), co po wcześniejszym spadku o 5,5 proc. część analityków zapewne uzna za kolejny przejaw tzw. "zielonych pędów". Stany Zjednoczone planują sprzedać obligacje o wartości przekraczającej 110 mld USD, co może utrudnić rynkom akcji dalsze wzrosty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kisielewska

Starszy Konsultant w KDCP. Prawnik i Doradca podatkowy. Do 2015 r. senior konsultant w Ernst & Young, wcześniej zdobywała doświadczenie zawodowe w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową Infosys BPO i w Departamencie VAT Ministerstwa Finansów. Jej specjalizacja obejmuje podatkowe i prawne aspekty obrotu towarowego, przede wszystkim w zakresie VAT, cła oraz regulacji dot. biokomponentów i biopaliw ciekłych. Audytor kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, m.in. w zakresie spełnienia kryteriów VAT – w tym należytej staranności, wymogów celnych, AEO i wymogów dot. wytwarzania i obrotu biokomponentami i biopaliwami ciekłymi. Przeprowadziła kilkanaście szkoleń z zakresu VAT i cła. Autorka opracowań w czasopismach branżowych na temat VAT, cła i obrotu towarowego. Uczestnik międzynarodowych konferencji i szkoleń w zakresie VAT i cła. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wyróżniona nagrodą Prof. Kodrębskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK