| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Inflacja i posiedzenia banków centralnych

Inflacja i posiedzenia banków centralnych

W tym tygodniu zaplanowano publikację danych makroekonomicznych odnośnie dynamiki cen konsumentów i producentów m.in. w USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii i Polsce.

W przypadku Stanów Zjednoczonych i strefy euro analitycy spodziewają się, że inflacja pozostanie poniżej poziomów sprzed roku, natomiast w Polsce wskaźnik ten powinien znaleźć się w czerwcu w okolicy 3,6 proc. r./r. To przede wszystkim efekt droższych nośników energii i innych surowców, które w czerwcu notowały lokalne szczyty cenowe.

Za oceanem uwaga inwestorów skoncentruje się głównie na wynikach spółek. W ubiegłym tygodniu sezon publikacji wyników kwartalnych udanie rozpoczęła Alcoa, reprezentująca sektor metalurgiczny, i wielu uczestników rynku przed powrotem na giełdę będzie chciało potwierdzenia podobnej tendencji w branży finansowej i technologicznej. We wtorek spółką dnia będzie niewątpliwie bank Goldman Sachs, który według szacunków analityków mógł w II kwartale 2009 r. zarobić nawet ponad 2 mld USD.

W poniedziałek kalendarz z danymi makro- ekonomicznymi jest praktycznie pusty, dlatego duże znaczenie na kierunek zmiany indeksów w Europie i USA mogą mieć raporty międzynarodowych organizacji oraz wypowiedzi poszczególnych władz monetarnych. Posiedzenia największych banków centralnych, Fed oraz Banku Japonii, nie wniosą zapewne wiele nowego, jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych, ale nie można wykluczyć, że pewne modyfikacje wprowadzone zostaną do programów wykupu aktywów od banków komercyjnych i firm. Zwłaszcza w USA Fed będzie musiał zmierzyć się z tym problemem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »