| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Stopy spadły, ale raty kredytu nie

Stopy spadły, ale raty kredytu nie

RPP obniżyła dziś stopy procentowe do nowego rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Stabilizacja stopy WIBOR i marż kredytowych spowodowała, że w czerwcu oprocentowanie kredytów w złotych nie zmieniło się. W stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się też oprocentowanie lokat.

Po wzroście stopy WIBOR w okresie od końca marca do końca maja (3-miesięczna stawka podniosła się z poziomu 4,14% w okolice 4,6%), w czerwcu nastąpiła jej stabilizacja. Obecnie WIBOR wynosi 4,63%. Ponieważ jednocześnie mediana marż dla nowych kredytów w złotych utrzymała się w czerwcu na tym samym poziomie, co w maju (2,8% dla kredytu na kwotę 300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego) można przyjąć, że podobnie stało się z szacunkowych przeciętnym oprocentowaniem, które wynosi obecnie 7,43%. Rata kredytu na kwotę 300 tys. zł wynosi obecnie 2083 zł.

Jednocześnie rynek oczekuje spadku stopy WIBOR w okolice 4,27%, co można wytłumaczyć oczekiwaniem przez część ekonomistów jeszcze jednej obniżki stóp o 25 pkt, bazowych. Realizacja takiego scenariusza spowodowałaby spadek raty kredytu z naszego przykładu do 2010 zł, czyli o 73zł.

Według danych Expandera w czerwcu ustabilizowało się ponadto oprocentowanie lokat bankowych. Pojawiają się co prawda pojedyncze bardzo atrakcyjne lokaty, ale banki raczej „wabią” klienta innymi parametrami niż stawka oprocentowania (możliwość uniknięcia podatku Belki w przypadku depozytów jednodniowych i kont oszczędnościowych czy wypłata odsetek z góry).

W obecnym cyklu RPP obniżyła już stopy łącznie o 2,5 pkt. proc. Dzisiejszą obniżkę należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście spadającej inflacji, która obniżyła się w maju do 3,6%, bardziej niż oczekiwali ekonomiści. W miesiącach letnich inflacja powinna znaleźć się w dopuszczalnym przez RPP przedziale wahań, aczkolwiek ciągle będzie to górna granica tego przedziału. Wyraźnie mniej od prognoz wzrosły ponadto w maju wynagrodzenia w przedsiębiorstwach (3,8% r/r wobec 4,8% w kwietniu). Produkcja przemysłowa kontynuowała w maju trend spadkowy, aczkolwiek był on wyraźnie słabszy.

MFW przedstawił dziś nieco bardziej optymistyczna prognozę dla Polski, z której wynika, że PKB ma spaść w tym roku o 0,5%, wobec szacownych w kwietniu 0,7%. Według, opublikowanej również dziś prognozy OECD polska gospodarka ma się skurczyć w tym roku o 0,4%.

Czy po dzisiejszej obniżce RPP będzie jeszcze ciąć stopy? Jeżeli tak, to wydaje się, że maksymalnie o 0,25 pkt. proc. Trudno wyobrazić sobie, aby RPP ignorowała tendencje w największych gospodarkach, gdzie następuje obecnie stabilizacja stóp procentowych. Obniżanie stóp dalej, przy wciąż wysokiej inflacji, wiązałoby się z koniecznością szybkiego ich podnoszenia już w przyszłym roku.

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »