| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Realne płace prawie nie rosną

Realne płace prawie nie rosną

Tak słabo na rynku pracy nie było od dawna – dynamika wzrostu wynagrodzeń spadła do najniższego poziomu od jesieni 2006 r., a realnych płac do poziomu ostatni raz widzianego 4 lata temu

Majowe dane dotyczące zatrudnienia i płac w naszym kraju, opublikowane dziś przed GUS, potwierdziły negatywne tendencje na rynku pracy. Spadek zatrudnienia przyspieszył do 1,7% w skali roku, a dynamika wzrostu płac obniżyła się do 3,8% r/r. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu cen w naszym kraju, która w maju wyniosła 3,6%, oznacza to, że realnie płace prawie nie rosną. Ostatnio tak słaba sytuacja miała miejsce w II połowie 2005 r. Na przełomie 2004 i 2005 r. wzrost płac był niższy niż inflacja. Generalnie jednak charakterystyczne dla naszego kraju jest to, że wynagrodzenia w ujęciu realnym rosną.

Dwa zjawiska zwracają uwagę w majowych danych dotyczących zatrudnienia i płac. Jedno to nasilanie się niekorzystnych zjawisk. Świadczy o tym fakt, że dane za maj są wyraźnie gorsze od danych za pierwszych pięć miesięcy tego roku, w których to zatrudnienie zmalało o 0,3% r/r, a płace zwiększyły się o 5,5% r/r. Drugie zjawisko, to nasilająca się presja na wynagrodzenia, które wzrosły wyraźnie mniej niż oczekiwano. W przypadku zatrudnienia mamy dynamikę spadku podobną do spodziewanej.

To zrozumiałe. Wiele przedsiębiorstw podejmowało decyzje o restrukturyzacji zatrudnienia na przełomie minionego i tego roku, kiedy wiadomo było, że nasza gospodarka nie uniknie kłopotów. Decydowano się raczej na zwolnienia niż redukcje płac. Teraz, kiedy możliwości dalszego ograniczania etatów są mniejsze, naturalne jest to, że firmy będą szukać oszczędności w wysokości płac.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK