| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Powódź amerykańskich obligacji

Powódź amerykańskich obligacji

W tym tygodniu na rynku amerykańskich obligacji skarbowych będzie skupiona uwaga całego świata. Na aukcjach oferowane będą obligacje za 162 miliardów USD. Jeżeli nie wszystkie zostaną sprzedane – Stany Zjednoczone będą mogły się pożegnać z poprawą kondycji całej gospodarki, ponieważ obligacje są istotnym źródłem finansowania deficytu budżetowego.

Rdzeniem aukcji będą obligacje 2-, 5- i 7-letnie, o łącznej wartości 101 mld USD. W sumie, tylko w tym roku amerykańska administracja zaciągnie 2,1 bln długu, głównie w celu sfinansowania deficytu budżetowego na poziomie 1,85 bln USD. Nie jest wykluczone, że ten wzrośnie jeszcze bardziej i trzeba będzie emitować jeszcze więcej obligacji.

Administracji Obamy jeszcze przybędzie problemów, jeżeli nie wszystkie papiery znajdą nabywców. Małe zainteresowanie kupujących może oznaczać tylko jedno, że jakość amerykańskiego długu pozostawia wiele do życzenia. Już ostatnie aukcje budziły umiarkowany optymizm, a z racji potężnych rozmiarów tych nadchodzących, może być tylko gorzej. Z kolei nawet jeżeli wszystkie obligacje znajdą nabywców, to może mocno wzrosnąć ich rentowność. To automatycznie oznacza wyższe koszty dla rządowego długu.

Najpopularniejszy wskaźnik sytuacji na rynku obligacji skarbowych w USA to rentowność obligacji 10-letnich. Jeszcze nie tak dawno wynosiła ona ok. 3,00 proc. Od kilku tygodni jej wartość wyraźnie poszła w górę, a w piątek, gdy jasne już były rozmiary nadchodzących aukcji i wzrosły obawy o stan amerykańskich finansów publicznych, rentowność ta osiągnęła 3,46 proc. Może mieć to istotny wpływ na politykę Fed, który poprzez sztuczne zwiększanie ilości pieniądza w gospodarce dąży do obniżania rentowności obligacji. Nie jest wykluczone, iż istotnie zwiększone zostaną rozmiary tych operacji – czyli że jeszcze więcej pieniędzy trafi do gospodarczego obiegu - ponieważ dotychczasowy wyniki monetarnej walki z kryzysem nie zachwyca.

Czytaj także

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK