| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Recesja w Eurolandzie silniejsza niż przypuszczano

Recesja w Eurolandzie silniejsza niż przypuszczano

Finalny odczyt dotyczący PKB w strefie euro ukazał bardziej pesymistyczny obraz niż dotychczas przypuszczano.

W czwartym kwartale 2008 gospodarka szesnastu krajów Wspólnoty skurczyła się o 1,6 proc. w ujęciu kwartalnym i 1,5 proc. w ujęciu rocznym. Tak negatywne dane zaskoczyły rynek, który oczekiwał odpowiednio spadku o 1,5 proc. oraz o 1,3 proc. Dlatego wyraźnie pogłębiły się obawy zarówno o wielkość, jak i czas trwania bieżącego kryzysu.

Ten odczyt sugeruje również, że spadki PKB w tym kwartale okażą się głębsze niż obecnie się sądzi i rekordowo niski odczyt, do jakich należy ten dzisiejszy, już podczas kolejnych publikacji, zostanie pobity.

Największy wpływ informacje te będą miały na Europejski Bank Centralny, którego projekcje dotyczące inflacji oraz dynamiki PKB mogą być istotnie zawyżone. Ostatnia obniżka stóp o 25 punktów bazowych okazać się może zbyt łagodna, co może zostać „nadrobione” w postaci redukcji o 50 punktów bazowych na majowym posiedzeniu. Nie jest również wykluczone wdrożenie w maju niestandardowych metod polityki pieniężnej, w celu pobudzenia niezwykle silnie kurczącej się gospodarki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzela Gawrońska-Baran

Radca prawny, doktor nauk prawnych z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, specjalizujący się również w kwestiach legislacyjnych. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce zamówień publicznych. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007-2008, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK