| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Bezrobocie w górę, stopy w dół

Bezrobocie w górę, stopy w dół

W lutym stopa bezrobocia wśród 16 państw Europejskiej Wspólnoty Monetarnej wzrosła do 8,5 proc, wobec 8,3 proc. w styczniu - to źle wróży konsumpcji w krajach Wspólnoty, a tym samym ich PKB.

Jest to najwyższy poziom bezrobocia w strefie euro od ponad 3 lat i oznacza postępujące redukcje kosztów w przedsiębiorstwach w związku z recesją. Z uwagi na mniej elastyczny rynek pracy w strefie euro niż na przykład w Stanach Zjednoczonych, przyrost bezrobocia nie będzie spektakularny w krótkich okresach, lecz może zostać rozłożony na wiele miesięcy. To jednocześnie może wydłużyć recesję.

W Niemczech, największej gospodarce Wspólnoty, stopa bezrobocia wzrosła do 7,4 proc. Najgorsza sytuacja jest na rynku hiszpańskim, gdzie bezrobocie wzrosło gwałtownie do 15,5 proc., z 14,8 proc. miesiąc wcześniej.

Słabnący rynek pracy to niższe zagrożenie inflacją, dlatego jutrzejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych najprawdopodobniej będzie spójna z oczekiwaniami rynku. W efekcie podstawowa stopa zostanie obniżona z 1,5 proc. do 1,0 proc. W opinii J.C Tricheta zagrożenie deflacją jest nikłe, stąd brak oczekiwań ze strony analityków o wdrożeniu niestandardowych metod zwiększania ilości pieniądza w gospodarce. EBC jest jednym z ostatnich największych banków centralnych, który nie zdecydował się jeszcze na nietypowe „drukowanie pieniądza”.

Czytaj także

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK