| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Bezrobocie w górę, stopy w dół

Bezrobocie w górę, stopy w dół

W lutym stopa bezrobocia wśród 16 państw Europejskiej Wspólnoty Monetarnej wzrosła do 8,5 proc, wobec 8,3 proc. w styczniu - to źle wróży konsumpcji w krajach Wspólnoty, a tym samym ich PKB.

Jest to najwyższy poziom bezrobocia w strefie euro od ponad 3 lat i oznacza postępujące redukcje kosztów w przedsiębiorstwach w związku z recesją. Z uwagi na mniej elastyczny rynek pracy w strefie euro niż na przykład w Stanach Zjednoczonych, przyrost bezrobocia nie będzie spektakularny w krótkich okresach, lecz może zostać rozłożony na wiele miesięcy. To jednocześnie może wydłużyć recesję.

W Niemczech, największej gospodarce Wspólnoty, stopa bezrobocia wzrosła do 7,4 proc. Najgorsza sytuacja jest na rynku hiszpańskim, gdzie bezrobocie wzrosło gwałtownie do 15,5 proc., z 14,8 proc. miesiąc wcześniej.

Słabnący rynek pracy to niższe zagrożenie inflacją, dlatego jutrzejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych najprawdopodobniej będzie spójna z oczekiwaniami rynku. W efekcie podstawowa stopa zostanie obniżona z 1,5 proc. do 1,0 proc. W opinii J.C Tricheta zagrożenie deflacją jest nikłe, stąd brak oczekiwań ze strony analityków o wdrożeniu niestandardowych metod zwiększania ilości pieniądza w gospodarce. EBC jest jednym z ostatnich największych banków centralnych, który nie zdecydował się jeszcze na nietypowe „drukowanie pieniądza”.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK