| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Rodzaje inwestycji

Rodzaje inwestycji

Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

  • inwestycje finansowe (kapitałowe, monetarne) – rodzaj inwestycji, w których przedmiot inwestycji jest instrumentem finansowym, zwykle mają charakter niematerialny
  • inwestycje inne - wszystkie inne niż rzeczowe i finansowe rodzaje inwestycji, np.: inwestycje w: kadry, badania naukowe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje socjalne itd.

Inwestycje rzeczowe posiadają cechy, które wyraźnie odróżniają je od inwestycji kapitałowych. Jedną z typowych własności dla większości inwestycji rzeczowych jest relatywnie mała płynność i długi horyzont inwestycji. Handel aktywami rzeczowymi odbywa się na specjalnych, często mało efektywnych rynkach. Z wyjątkiem nieruchomości, większość aktywów rzeczowych nie daje możliwości uzyskiwania dochodu w czasie trwania inwestycji a jedynym źródłem dochodu jest zysk kapitałowy, stanowiący różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a zakupu, pomniejszony o koszty manipulacyjne.

Istnieje wiele postaci inwestycji rzeczowych o charakterze lokacyjnym. Tradycyjnymi formami są np.: inwestycje w kruszce szlachetne, inwestycje w dzieła sztuki, inwestycje w przedmioty numizmatyczne lub zabytkowe oraz inwestycje w nieruchomości.

Jedną z podstawowych właściwości inwestycji rzeczowych lokacyjnych jest przenoszenie siły nabywczej inwestowanych środków w czasie, czyli ochrona przed inflacją. Przeciętny inwestor cechę tą uważa za oczywistą a jego celem jest nie tylko zachowanie siły nabywczej kapitału ale uzyskanie w przyszłości dodatkowego zysku kapitałowego ze sprzedaży aktywu. Niejednokrotnie inwestując w aktywa rzeczowe inwestor realizuje jednocześnie inne swoje pragnienia niż tylko chęć zysku. Mogą nim kierować np. motywy kolekcjonerskie lub prestiżowe.

Inwestycje kapitałowe są bardzo popularną formą inwestycji. Kapitał lokowany jest w różnorodne instrumenty finansowe, o charakterze niematerialnym. Wszystkie inwestycje kapitałowe mają charakter lokacyjny. Różnią się głównie horyzontem czasowym, poziomem ryzyka i płynnością. Większość inwestycji kapitałowych cechuje się dużą płynnością a wartość jednego waloru jest niewielka w porównaniu z większością inwestycji rzeczowych. Popularność i rozwój instrumentów inwestycyjnych spowodował wykształcenie się rynków finansowych, na których obraca się różnymi formami zdematerializowanego kapitału.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK