| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Podatek Belki

Podatek Belki

W jaki sposób należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych w przypadku umorzenia lub konwersji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

19-procentowy podatek od zysków kapitałowych naliczany jest podczas umarzania lub konwersji jednostek uczestnictwa. Podatek ten naliczany jest wyłącznie od kwoty wypracowanego zysku umarzanych lub konwertowanych jednostek uczestnictwa.

Płatnikiem podatku od zysków kapitałowych jest fundusz, to on nalicza pobiera i przekazuje do odpowiedniego urzędu skarbowego należny podatek od wykazanego zysku z jednostek funduszy inwestycyjnych lub certyfikatów inwestycyjnych. Kwota podatku naliczonego i pobranego przez fundusz nie podlega obowiązkowi wykazywania go w zeznaniu rocznym podatnika. Dochodów z funduszy inwestycyjnych nie można łączyć z dochodami z innych źródeł.

Podatku od zysków kapitałowych nie płaci się w przypadku konwertowania jednostek subfunduszy w ramach jednego funduszu parasolowego. Od umarzanych jednostek nie zapłacą też podatku inwestorzy, którzy kupili je przed wprowadzeniem podatku Belki.

Osoby prawne będące uczestnikami funduszy zobowiązane są do zapłacenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z podczas umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych stawka podatku w tym przypadku wynosi 19%

Zobacz też serwis: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK