| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Działalność inwestycyjna dla Polski

Działalność inwestycyjna dla Polski

Od dłuższego czasu bilans handlowy, obroty handlowe z zagranicą są ujemne. W ostatnich latach poziom ten znacznie się zmienił. Największe zmiany dotyczyły handlu zagranicznego w Europie oraz zmian kursów walut. NBP ocenia międzynarodową pozycje inwestycyjną Polski w 2013 na -272,4 mld euro. W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,3%, czyli 13,8 mld euro. Wskaźniki te wskazują na wysoką dynamikę zmian na rynku inwestycji i pieniądza.

Relacja międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto do PKB na koniec 2013 r. wynosiła 69,9%, w stosunku do 2012 r., wskaźnik ten pogorszył się o 2,2%. Od 2000 roku znacznie zmienił się udział polskiego kapitału w inwestycjach zagranicznych. W roku 2013 wynik ten szacuje się na 171,4 mld euro.

Wskaźniki dotyczące inwestycji znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Wartość pasywów i aktywów w kraju wzrasta. Spada zainteresowanie zewnętrznymi inwestycjami i współpracą. Firmy wprowadzają wewnętrzne finansowania działalności, ograniczono i zmodyfikowano działania firm i ich finansowania. Ważnym kryterium zmian było ograniczenie nowych inwestycji oraz wprowadzenie zarządzania finansami. W roku 2013 pasywa zagraniczne, wartość inwestycji zagranicznych w Polsce ocenia się na 443,8 mld euro (113,7% PKB). W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,5 mld euro, czyli 1,2%. Napływ kapitału zagranicznego 2013 (handel, finansowania) wywołał wzrost pasywów o 4,7 mld euro.

Dla Polski najważniejszym czynnikiem jest poziom i zakres inwestycji bezpośrednich. Szacuje się, poziom udziału BIZ na 44,2%. (2013). Zobowiązania z tego tytułu ocenia się na 196,3 mld pln. Wzrost w ciągu roku to 6,2 mld euro (3,3%). Spadek kursu złotego wywołał wzrost zobowiązań o 6,1 mld euro. Stopa zwrotu z BIZ jest wyższa niż stopa zwrotu z udziałów i kapitału własnego.

Rekomendowany produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć

Na polskim rynku finansowym ważne są również inwestycje portfelowe (akcje, lokaty, obligacje, fundusze inwestycyjne). Wartość tych inwestycji w 2013 ocenia się na 127,6 mld euro. W okresie 2012-2013 spadek ocenia się na 1,5 mld euro. Napływ nowych inwestycji w 2013 ocenia się na 1,7 mld euro. Podstawowe produkty inwestycji to papiery wartościowe banków i funduszy inwestycyjnych. Wzrost zainteresowania w 2012-2013 ocenia się na 2,5 mld euro (wzrost z 28,1 do 32,6 mld euro). Wartość zadłużenia  z tytułu inwestycji to 277,5 mld euro (62,8% pasywów zagranicznych). Stopa inwestycji bezpośrednich wskazuje na poprawę sytuacji Polski. Inne inwestycje w roku 2013 ocenia się na 27 611 mld euro. Pochodne instrumenty finansowe na 4 382 mld euro. Wielkości te wzrastają, średnio o 1,5% oraz 26% w ciągu roku.

Inwestycje zagraniczne od dawna są ważne dla rozwoju polskich firm. Udział firm zagranicznych często jest możliwością modernizacji, znalezienia nowych rynków zbytu i rynków konsumentów. Współpraca unijna i europejska pozwala na wymianę doświadczeń, zmiany poprzez efekt skali oraz poprawę warunków gospodarowania. Napływ kapitału dla sektorów produkcji i przemysłu w ostatnich latach był ukierunkowany na modernizacje i unowocześnienia. Zmiany technologii i rozwój IT były wejściem na rynki zagraniczne. Zmiany pozwoliły na rozwój współpracy (również poprzez Internet), będą kontynuowane, w szczególności poprzez siec Internetu i sieci on line.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK