| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Zróżnicowana oferta domów maklerskich sprawia, że nie jest łatwo wybrać instytucję do prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów dopasowując je do potrzeb inwestora.

3. Ilość Punktów Obsługi Klienta

Ilość POK’ów ma znaczenie dla tych, którzy nie korzystają z rozliczeń internetowych i osobiście składają zlecenia. Im więcej placówek tym lepiej, wtedy koszty związane ze stałymi opłatami są drugorzędne. Inwestorzy mieszkający w małych miejscowościach mają znacznie mniejszy wybór niż mieszkańcy dużych miast. Według statystyk GPW, biurem maklerskim posiadającym najwięcej oddziałów jest Centralny Dom Maklerski banku PeKaO S.A.

4. Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku

Każde biuro maklerskie pobiera stałą opłatę skarbową w wysokości 15 zł.
Opłata za otwarcie rachunku nie zawsze jest naliczana. Rachunki internetowe są najczęściej bezpłatne, chociaż zdarzają się i takie, za które trzeba płacić około 50 złoty rocznie. Jeśli ktoś zdecyduje się założyć rachunek tradycyjny będzie za to musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt złoty miesięcznie. Przed wyborem brokera trzeba porównać cenniki, bo różnice w kosztach są bardzo duże.

5. Zasilanie i wypłacanie pieniędzy z rachunku

Jeśli klient domu maklerskiego otrzymuje konto bankowe przypisane do jego rachunku inwestycyjnego, to taka organizacja umożliwia sprawne dokonywanie wpłat i wypłat. Transakcje są zawierane w jednym miejscu, oszczędzając czas inwestora.

6. Rozliczanie transakcji giełdowych

Istotnym elementem jest szybkość rozliczania transakcji giełdowych. Należy ustalić ile czasu zajmuje udostępnienie środków pieniężnych ze sprzedaży akcji. Jest to ważna informacja w przypadku, w którym chcemy szybko za pieniądze ze sprzedanych akcji kupić obligacje- zmiana inwestycji. Definicja środków wolnych i dostępnych nie jest tożsama. Środki wolne to takie, które możemy wypłacić z konta. Dostępne środki to takie, za pośrednictwem, których możemy dokonać transakcji bezgotówkowej, co oznacza, że możemy kupić akcje lub obligacje.

7. Prowizje

Prowizje kształtują się na bardzo różnych poziomach, ważne jest żeby zwrócić uwagę na koszty stałe prowizji. Na przykład, załóżmy za zawieramy transakcję, w której zainwestowana kwota jest wyższa niż 2000 zł, w takim przypadku pobiera jest od nas prowizja w wysokości 0,4%. Jeśli u tego samego brokera zainwestujemy kwotę niższą niż 2000 zł zostanie naliczona prowizja stała w wysokości 5 zł. Kwoty są przykładowe i obrazują sytuację, której jeśli nie będziemy świadomi możemy osiągnąć mniejszy profit niż zakładaliśmy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK