REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego inwestowanie na rynkach akcji jest szczególnie ryzykowne?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Rafał Lerski
W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.
W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu wszystkie główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych zaliczyły spadki. Z pewnością odczuły to podmioty, inwestujące w polskie akcje. Eksperci pocieszają, że niektóre fundusze zagraniczne przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Które fundusze pozwoliły inwestorom zakończyć miesiąc na plusie?

Spadek indeksu szerokiego rynku WIG o 2,6% w skali miesiąca był niewiele mniejszy od mediany miesięcznych stóp zwrotu funduszy akcji, która wyniosła -3,0%. Niestety żadnemu funduszowi nie udało się w lipcu wyjść na plus. Mocniej spadała wartość jednostek funduszy akcji małych i średnich spółek. Mediana wyników wyniosła aż -5,4%. Jednak przy spadku indeksu mWIG40 o 4% i indeksu sWIG80 aż o niemal 8% trudno było uzyskać lepsze rezultaty. Przed zniżkami wycen jednostek nie uchroniła się także większość funduszy, których celem jest osiąganie dobrych wyników bez względu na koniunkturę rynkową. Jednak przeciętny spadek aktywów netto o 1,5% pokazuje, że w lipcu podmioty te spełniły swoją misję. Szczególnie godnymi wzmianki są fundusze Superfund, których wyniki nie tylko w lipcu były najlepsze, ale prezentują się też atrakcyjnie w perspektywie ostatnich 12 miesięcy.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Spośród akcji zagranicznych dobrym wyborem na lipiec okazały się głównie akcje rosyjskie. Rosły nie tylko notowania papierów, ale dodatkowo w stosunku do złotego umocnił się też rubel. Nieźle wypadły też fundusze inwestujące w akcje japońskie, ale w tym przypadku to już nie ceny akcji, lecz umocnienie się waluty odegrało decydującą rolę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Od kilku tygodni inwestowanie na rynkach akcji jest obarczone szczególnie dużym ryzykiem. Gospodarki rozwinięte, w tym szczególnie kraje europejskie, wciąż nie mogą uporać się z problemami fiskalnymi, które prędzej czy później zmuszą je do mocnego zaciśnięcia pasa, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na koniunkturę gospodarczą. Natomiast rosnąca presja inflacyjna w gospodarkach wschodzących powoduje, że koniunktura jest tam schładzana przez coraz bardziej restrykcyjną politykę monetarną. Jakby tego było mało, wciąż nie wolno wykluczać możliwości wystąpienia negatywnych szoków podażowych, spowodowanych wysokimi cenami energii i żywności. Wskaźniki makroekonomiczne coraz wyraźniej wskazują, że te czynniki ryzyka zaczynają materializować się i przekładać na spowolnienie tempa globalnego ożywienia, co wkrótce może znaleźć odbicie w, ciągle jeszcze poprawiających się, wynikach finansowych spółek. Ceny akcji najwyraźniej dyskontują już taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rafał Lerski, CFA, doradca inwestycyjny firmy Expander
Współpraca: Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA