| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Znana jest już nowa oferta emisji obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów na luty 2011. Czy wiesz, które obligacje będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z zestawienia, przygotowanego przez ekspertów.

Oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji zostało podniesione – dwuletnich, czteroletnich i dziesięcioletnich o 0,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, zaś oprocentowanie obligacji trzyletnich zwiększyło się do 4,07 proc.

Wraz z pierwszym dniem lutego do obrotu trafią obligacje dwuletnie z serii DOS0213, które w odróżnieniu od poprzednich emisji będą miały wyższe, stałe oprocentowanie, wynoszące 4,5 proc. W ofercie na luty 2011 roku przewidziano również wyższe oprocentowanie obligacji czteroletnich z serii COI0215, które w pierwszym roku odsetkowym będzie wynosić 5 proc. Wzrasta również oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich serii EDO0221, które wyniesie 5,75 proc. w pierwszym roku odsetkowym. W ofercie znajdą się także obligacje trzyletnie z serii TZ0214, jedyne obligacje notowane na GPW i rynku Catalyst. Ich oprocentowanie uzależnione jest od aktualnej wartości WIBOR 6M i wynosi aktualnie 4,07 proc.

Obligacje dziesięcioletnie nadal pozostają najlepiej oprocentowanymi papierami Skarbu Państwa dla indywidualnego odbiorcy. Oszczędzanie w „dziesięciolatkach” umożliwia również zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Dzieje się tak dzięki inwestowaniu za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE „Obligacje”. Dzięki marży odsetkowej oprocentowanie „dziesięciolatek” z serii EDO0221 w następnych latach może być jeszcze wyższe. W kolejnych latach wynosi ona 3 punkty proc. i dodawana jest do aktualnego poziomu inflacji. W podobny sposób oblicza się oprocentowanie obligacji czteroletnich, lecz w tym przypadku marża odsetkowa wynosi 2,5 punktu proc. w następnych latach.

Dowiedz się także: Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

- Obligacje niezmiennie pozostają najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie swoich nadwyżek finansowych. Wypłatę wkładu wraz z odsetkami gwarantuje Skarb Państwa całym swoim majątkiem – zapewnia Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Szczególnie teraz, gdy emitent zdecydował się na podniesienie oprocentowania, obligacje stają się jedną z najkorzystniejszych form oszczędzania. Eksperci finansowi od lat powtarzają, by dywersyfikować swoje inwestycje i dużą część zgromadzonych środków przeznaczyć na zakup zyskownych i bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje detaliczne – podkreśla Anna Suszyńska.

Od pierwszego dnia lutego będzie można kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa DOS0213, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z popularnych „dwulatek” o nominale 100 zł po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby: gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK