| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Do końca stycznia 2011 roku potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na rynku regulowanym BondSpot. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres odsetkowy. Odsetki z inwestycji w trzylatki wypłacane są co sześć miesięcy. Taki sam pozostaje natomiast nominał każdej z trzylatek i wynosi on 100 zł. Termin wykupu upływa w listopadzie 2013 roku, a aktualne, roczne oprocentowanie kształtuje się na poziomie 3,85 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Obligacje czteroletnie, których nowa emisja zaczyna się z początkiem stycznia 2011 roku, charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do wskaźnika poziomu inflacji. Taka konstrukcja jest gwarancją zysku powyżej poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi więc 4,50 proc. W latach kolejnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Wykup tych obligacji przewidziany jest na styczeń 2015 roku. Istnieje również możliwość zamiany tych papierów skarbowych, którym zbliża się termin wykupu, na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej wynosi wówczas 99,90 zł.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są obligacje dziesięcioletnie. Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie wynosi 5,25 proc. Dziesięciolatki gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży, która wynosi 3 pkt. proc. i dodawana jest do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji. Podobnie jak w przypadku czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba się wówczas liczyć ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, a w przypadku DOS i COI o 1 zł, z każdej obligacji, przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Z tej opłaty zwolnieni są inwestorzy, dokonujący przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Dodatkowo zyski z „dziesięciolatek”, zakupionych w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych.

Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski, agent emisji. Obligacje można kupować w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Sprzedaż odbywa się również przez Internet, dzięki stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz za pośrednictwem centrum telefonicznego pod numerami telefonów 0-801-310-210 lub 081-535 66 55 z zagranicy i przez telefon komórkowy. Posiadacze Konta Inteligo mają możliwość zakupu obligacji bezpośrednio przy udziale swojego internetowego konta bankowego.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK