REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile obligacji detalicznych kupiono w listopadzie?

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowanie obligacjami detalicznymi wśród inwestorów indywidualnych nie słabnie. W listopadzie sprzedano ich ponad 2 mln sztuk, więcej niż w październiku, choć ilość jest porównywalna. 55 proc. sprzedaży stanowiły „dwulatki”, poprawił się również popyt na „trzylatki”, ponieważ ich oprocentowanie wzrosło do 3,85 proc.

REKLAMA

W listopadzie 2010 roku sprzedano łącznie 2 041 013 szt. obligacji detalicznych, nieco więcej niż w październiku 2010 roku, gdy sprzedano 1,995 mln sztuk pierwszorzędnych papierów Skarbu Państwa. Listopadowa sprzedaż była równocześnie największa od kwietnia bieżącego roku. Duży wpływ na wynik sprzedaży miały obligacje trzyletnie, których oprocentowanie wzrosło w stosunku do poprzedniej emisji z 3,79 do 3,85 proc. Przełożyło się to na zwiększenie popytu. Obligacje trzyletnie są jedynymi, pierwszorzędnymi papierami skarbowymi, notowanymi na rynkach kapitałowych – warszawskiej giełdzie „Catalyst” i rynku BondSpot.

REKLAMA

Tradycyjnie już obligacje dwuletnie stanowiły większą część popytu na pierwszorzędne papiery Skarbu Państwa. W listopadzie inwestorzy nabyli 1 105 965 popularnych „dwulatek”, co stanowiło 55 proc. całości sprzedaży. Na drugim miejscu uplasowały się obligacje trzyletnie, których kupiono 419 034 szt. – co piąta, sprzedana w listopadzie obligacja, to właśnie „trzylatka”. Do wyników doliczyć należy również sprzedaż 297 294 sztuk obligacji czteroletnich i 218 720 sztuk obligacji dziesięcioletnich. Łączna wartość obligacji, kupionych w listopadzie przez inwestorów indywidualnych, wyniosła 204 011 439 PLN.

Dowiedz się także: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

- Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwiększyć w listopadzie oprocentowanie obligacji trzyletnich co, jak widać po wynikach, podniosło ich atrakcyjność w oczach inwestorów. To dobry sygnał dla nas, a większe zyski dla osób lokujących swój kapitał w obligacjach detalicznych – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Inwestycja w obligacje detaliczne Skarbu Państwa to najbezpieczniejszy sposób na stałe zyski. Jednocześnie jest to inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna ilość kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

W listopadzie sprzedano najwięcej „dwulatek”

REKLAMA

W listopadzie sprzedano 1 105 965 obligacji z serii DOS1112 – o 21,70 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to sprzedano 1 412 591 sztuk „dwulatek”, ale o 13,85 proc. więcej niż we wrześniu 2010 roku – sprzedano wówczas 971 340 sztuk dwuletnich obligacji.

Ten rodzaj pierwszorzędnych papierów dłużnych cieszył się w listopadzie br. podobnym zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn. Wykonali oni podobną ilość transakcji, odpowiednio; 2 073 i 2 035. Zdecydowanie najwięcej transakcji, 45 proc. dokonanych zakupów, znajdowało się w przedziale 100-500 sztuk. Sporo było również drobnych zakupów, do 50 sztuk. Stanowiły one 24,81 proc. sprzedaży.

Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 77 088 sztuk „dwulatek”, czyli 7 proc. całości sprzedaży tego rodzaju obligacji detalicznych.
Tradycyjnie już, obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 239 958 i 153 234 sztuk.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 4 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Większe zainteresowanie obligacjami trzyletnimi

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Już podczas pierwszego miesiąca emisji serii TZ1113 inwestorzy kupili ich 419 034 sztuk, o 23,3 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu poprzedniej emisji, czyli w sierpniu 2010 roku. Podobnie jak w przypadku „dwulatek”, ten typ obligacji największą popularnością cieszył się na Mazowszu i na Śląsku. Mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.

Nieco ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w pakietach, liczących 100-500 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 13,87 proc. „trzylatek”.
W listopadzie 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

Obligacje czteroletnie – mazowieckie, wielkopolskie i Śląsk

Województwami, gdzie sprzedano w listopadzie 2010 roku najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (54 453 szt.), wielkopolskie (52 762 szt.) i śląskie (44 751 szt.). W całym kraju sprzedano 297 294 „czterolatek”, z czego 10 proc. poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Większość inwestorów stanowili mężczyźni – kupili oni 182 928 sztuk, co stanowiło 61,5 proc. sprzedaży.

Sprzedaż wyniosła 29 723 240,6 PLN, z czego poprzez zamianę kupiono obligacje na kwotę 6 153 240,6 PLN.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 4,50 proc.

Jedna obligacja dziesięcioletnia na trzy kupiona przez e-kanał

W listopadzie 2010 roku inwestorzy nabyli 218 720 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego aż 36,71 proc. obligacji dziesięcioletnich kupionych zostało poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim – 43 277szt., pomorskim – 19 141 szt. i śląskim – 16 699 szt.
Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Większość tych papierów dłużnych została nabyta w pakietach nie przekraczających 50 sztuk. Dokonano 1 373, tego typu transakcji, podczas gdy wszystkich transakcji kupna „dziesięciolatek” było 1 910.

Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki ustawowe.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 5,25 proc.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale zachęcani są także do skorzystania z innej formy zakupu. Mogą oni złożyć zlecenie przez e-kanał – przez telefon, Internet lub serwis www.obligacjeskarbowe.pl, jak również poprzez konto Inteligo.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA