| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Co to są obligacje śmierci (death bonds)?

Co to są obligacje śmierci (death bonds)?

Obligacje śmierci to instrument finansowy oparty na sekurytyzowanych polisach na życie stanowiących porozumienie umożliwiające ubezpieczonym odsprzedaż polis, wraz z wszelkimi do nich prawami, inwestorom zdecydowanym na opłacanie składki do momentu śmierci ubezpieczonego. Polisy takie są odkupywane głównie od ludzi starszych, o przewidywanej długości życia nie większej niż 20 lat.

Schemat tworzenia obligacji śmierci najogólniej można przedstawić jako zwykłą transakcję sprzedaży, w której udział biorą dwie strony porozumiewające się między sobą za pomocą pośrednika. Po jednej stronie występuje sprzedawca (seller): przeważnie emeryt po 65-tym roku życia, posiadający polisę na życie i chcący ją spieniężyć. Po drugiej stronie znajduje się instytucja finansowa (bank inwestycyjny, czy fundusz hedgingowy) zajmująca się skupywaniem niechcianych polis.

W wyniku transakcji uposażony traci prawo do wypłaty środków pieniężnych na wypadek śmierci ubezpieczonego, które przechodzi na instytucję finansową. Po odkupieniu polisy instytucja finansowa przejmuje wszelkie prawa i obowiązki z nią związane m.in. obowiązek płacenia składki do chwili śmierci ubezpieczonego.

Przeczytaj także: Gdzie najszybciej można dostać kredyt na mieszkanie?

Transakcja jest korzystna dla obu stron. Ubezpieczony ma możliwość pozbycia się niechcianej polisy, zyskując dodatkowe środki pieniężne o wartości większej niż otrzymałby, odsprzedając polisę wystawiającemu ją towarzystwu ubezpieczeniowemu. Z kolei instytucja finansowa zarabia na różnicy między nakładami poniesionymi na odkupienie owej polisy, a wypłaconym jej odszkodowaniem po śmierci ubezpieczonego. Nakłady to przeważnie kwota rzędu 20-40% wartości polisy, odszkodowanie to premia, wynosząca 100% wartości ubezpieczenia.

Polecamy serwis Lokaty

Banki i fundusze hedgingowe magazynują zakupione polisy na życie, a następnie, gdy ich liczba przekroczy określoną wielkość (np. 200), łączą je w pule, które stanowią podstawę do emisji death bonds, czyli obligacji śmierci. Te są następnie sprzedawane jako bezpieczny instrument finansowy zamożnym inwestorom indywidualnym oraz inwestorom instytucjonalnym. Szacowana stopa zwrotu z obligacji śmierci wynosi zwykle około 8% rocznie.

Obligacje śmierci są uważane za instrument bardzo kontrowersyjny, ponieważ inwestor zarabia tym więcej, im szybciej nastąpi zgon pierwotnego posiadacza polisy.

Fragment pochodzi z książki „Private asset & Wealth management” Katarzyny Gabryelczyk (red. nauk.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK