| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Polskie instytucje finansowe są wrażliwe na sytuację na świecie. Nie widać końca kryzysu fiskalnego państw strefy euro, koniunktura w Chinach spowalnia, koreański konflikt staje się coraz poważniejszy. Czynniki te mają wpływ na indeks IKEF, który poszedł ponad 20 punktów w dół, osiągając poziom 5,2.

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych przygotowywany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące ich poglądy na tematy bieżące, oczekiwania względem koniunktury gospodarczej, kierunków zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie, dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i ułatwiają oszacowanie, w której fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się gospodarka. Główny indeks IKEF obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu teoretycznie wynosi od -100 do 100, co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości indeksu wskazują na możliwość pogorszenia się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę gospodarki. W listopadzie badanie, przeprowadzone przez analityków z firmy Expander, objęło 96 ankiet.

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Dodatnia wartość IKEF wskazuje na to, że większość ankietowanych ekspertów nadal liczy na poprawę koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek finansistów, którzy dobrze oceniają bieżącą kondycję krajowej gospodarki okazał się rekordowy w historii publikacji wskaźnika. Optymizm ma swoje uzasadnienie w opublikowanych wczoraj danych o skali wzrostu PKB w III kwartale oraz wciąż zadowalającej dynamice wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, zanotowanych w październiku.

Komisja Europejska sporządziła niedawno prognozy wzrostu światowych gospodarek na okres nadchodzących dwóch lat. W tym kontekście dziwić może jedynie mniejszy odsetek ekspertów, którzy spodziewają się poprawy koniunktury i wzrost udziału tych, którzy oczekują jej pogorszenia. Przypomnijmy, że według KE w 2011 roku Polska stanie się drugim, najszybciej rozwijającym się krajem spośród państw członkowskich. W 2012 mamy już zostać liderem wzrostu PKB. Także Bank Światowy znacznie podniósł prognozy dla polskiego PKB na rok 2011. Wiele wskazuje na to, że świetne dane o PKB w III kwartale to tylko preludium do wejścia na ścieżkę długotrwałego wzrostu.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK