REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wskazówki dla tych, którzy chcą zainwestować w złoto

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy, który dopiero chcą zainwestować w złoto powinni wiedzieć o sposobach, miejscach zakupu i ryzyku, które wiąże się z takim przedsięwzięciem. Każdy kto chce działać w tym segmencie powinien także zwrócić uwagę na prognozy analityków.

Zaczynając przygodę z inwestowaniem w żółty metal ważne jest, by zapoznać się i oswoić zarówno z podstawowymi informacjami dotyczącymi samego złota, jak i zasadami inwestycji, specyfiką rynku złota, rynkowymi trendami. Istotnym jest również posiadanie wiedzy o sposobach i miejscach zakupu, ryzyku, jakie wiąże się z taką inwestycją oraz prognozami analityków.

REKLAMA

Czy wiesz, że.. Do oznaczania stopnia zawartości złota w stopie, stosuje się wartości liczbowe. Zgodnie z nimi w najpopularniejszej w Polsce próbie złota – 0,585, zawiera się 0,585 g czystego złota w 1 gramie stopu. Oznacza to, iż reszta wagi złota tej próbie to 0,415 g innych metali. Mają one decydujący wpływ na ostateczną twardość i kolor wyrobu.

Ziarnko do ziarnka…

Zanim zdecydujemy się zainwestować w złoto zastanówmy się, jakie środki chcemy i możemy przeznaczyć na ten cel. Inna kwota konieczna jest bowiem do zakupu sztabki złota o wadze kilku gramów czy złotej monety, aniżeli inwestycji w lokatę strukturyzowaną czy certyfikat.

Polecamy: Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną kwestią determinującą wybór formy inwestycji jest nasza wiedza i znajomość specyfiki inwestowania. Jeśli jesteśmy już doświadczeni i biegle poruszamy się po meandrach rynku finansowego i jego instrumentów, możemy pokusić się o bardziej wyrafinowaną formę lokowania naszych środków w kruszec. Wybór mamy szeroki. Możemy ponadto sami dokonać analizy sytuacji na rynku złota oraz wśród firm działających w tej branży i zdecydować, czy chcemy zakupić akcje jednej z nich.

Gdy jednak posiadana przez nas wiedza na ten temat jest znikoma, nigdy wcześniej nie podjęliśmy prób inwestowania pieniędzy i nie czujemy się pewnie w świecie akcji, funduszy czy certyfikatów, warto zgłosić się do firmy doradztwa finansowego czy funduszu inwestycyjnego. Wówczas specjaliści doradzą nam, pokierują i pomogą wybrać odpowiedni produkt. Jeśli natomiast nie mamy ochoty korzystać z pomocy, najprostszym sposobem inwestycji w złoto będzie zakup sztabki lub monety.

Posiadają one dodatkowo wartość kolekcjonerską, która w niektórych przypadkach przewyższa nawet kilkaset procent wartość zakupu. Forma ta jest bardzo ciekawa, ponieważ oprócz czysto finansowego aspektu monety często ich kolekcjonowanie staje się hobby na całe życie.

REKLAMA

Ważnym zagadnieniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy inwestycji w żółty metal, jest jego cena. Ostrożnie podchodźmy do informacji o ogromnych zyskach, które można osiągnąć w wyniku bardzo wysokiej i wciąż rosnącej ceny złota. Po pierwsze należy uświadomić sobie, że podobnie jak kursy akcji, cena złota podlega cyklom. Oznacza to, iż wiele osób daje się ponieść „instynktowi stadnemu” i kupuje złoto na tzw. górce, czyli po bardzo wysokiej cenie.

Następnie zacznie ona spadać, a wizja zysków odejdzie w dal. Zarobią wówczas głównie doświadczeni inwestorzy, którzy dzięki stałemu śledzeniu sytuacji na rynku złota, dostrzegli jego potencjał kilka lat wcześniej i wtedy też w nie zainwestowali. Jeśli natomiast dostrzegą sygnały obniżki cen – zaczną realizować zyski. Ważne jest zatem, by trafić z inwestycją w odpowiedni moment, co bez wątpienia wymaga znajomości sytuacji na rynku złota i jej stałego monitorowania.

Po drugie zmiany cen kruszcu porównywane procentowo do okresów minionych – nie są miarodajne, jeśli nie uwzględnimy w nich zmian poziomu kursu dolara. Nie zapominajmy bowiem, że cena złota wyrażana jest właśnie w amerykańskiej walucie. Poniższy przykład ilustruje wpływ kursu USD na realny wzrost cen metalu.

Cena jednej uncji złota 28 lutego 2007 roku wynosiła 677,00 USD
Cena jednej uncji złota 29 lutego 2008 roku wynosiła 969,00 USD

Wartość jednej uncji złota wzrosła zatem o 43,2 proc., ale…

Kurs dolara 02 marca 2007 roku wynosił 2,96 zł
Kurs dolara 29 lutego 2008 roku wynosił 2,31 zł

Wartość dolara spadła zatem o 21,9 proc. Po odjęciu od siebie dwóch otrzymanych wartości (43,2 proc. - 21,9 proc.) widać wyraźnie, że realny zysk na złocie po uwzględnieniu spadku wartości dolara, wyniósł 21,3 proc., a nie 43,2 proc. 

Polecamy: Jak bezpiecznie inwestować za granicą

Daje to aż 50 proc. różnicy wobec tego, co wynika z samego wzrostu cen. Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę kursu dolara i będziemy opierać się jedynie na nominalnych wartościach i eksponowanych wzrostach cen złota, możemy się rozczarować osiągniętymi zyskami, które niewątpliwie będą niższe, niż te spodziewane.

ABC inwestowania w złoto

Gdy ostatecznie zdecydujemy się na inwestycję w złoto, ocenimy nasze możliwości finansowe i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Wybierzemy odpowiadającą nam formę inwestycji.

- Złoto w postaci „fizycznej”, czyli sztabek i monet, możemy kupić w oddziałach NBP, w sklepach internetowych, na internetowych aukcjach (np. na Allegro.pl), w kantorach i lombardach czy u jubilerów zajmujących się jego skupem i sprzedażą. Jeśli chodzi o zakup złota w postaci papierowego dokumentu, który potwierdza nabycie kruszcu, do wyboru mamy banki, TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) - zarówno polskie jak i zagraniczne, Giełdę Papierów Wartościowych oraz biura maklerskie, specjalizujące się w transakcjach walutowych – podpowiada Maciej Bitner, analityk Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Krok po kroku

1. Zapoznajmy się – choć odrobinę – z rynkiem złota, sytuacją na nim oraz samym złotem
2. Określmy, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycję
3. Wybierzmy odpowiadającą nam formę inwestycji
4. Przeanalizujmy realne wzrosty ceny złota, by nasza inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski
5. Gdy nie czujemy się na siłach – odwiedźmy specjalistów, którzy pomogą nam zainwestować
6. Pamiętajmy, że zaleca się powszechnie, by złoto stanowiło kilkanaście procent portfela inwestycyjnego
7. Nie sugerujmy się ślepo modą i trendami. Bądźmy świadomi turbulentności rynku oraz otoczenia. Nic bowiem nie jest pewne!

Opracowanie: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA