REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji
Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

REKLAMA

REKLAMA

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

REKLAMA

Środki na realizację projektów dla osób po 45 roku życia mogą zostać przyznane w ramach różnych Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O tym, z którego Priorytetu zostanie sfinansowane dane przedsięwzięcie, decyduje m.in. miejsce zamieszkania danej osoby, a także jej aktualny status na rynku pracy. Istnieją oddzielne projekty skierowane wyłącznie dla mieszkańców terenów wiejskich bądź też wyłącznie dla osób bezrobotnych, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności, by w dalszym etapie łatwiej znaleźć zatrudnienie. Kolejną grupą projektów są takie inicjatywy, które mają na celu kształtowanie oraz wspieranie przedsiębiorczych postaw wśród osób powyżej 45 roku życia, np. poprzez przydzielanie środków na utworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze inna oferta przygotowana została dla osób zatrudnionych. Obejmuje ona w głównej mierze kursy i szkolenia z zakresu języków obcych, obsługi komputera, a także tzw. umiejętności „miękkich”, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do warunków panujących na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a także zapobiegają zjawisku wykluczenia społecznego wśród uczestników.

REKLAMA

Projekty przeznaczone dla osób powyżej 45 roku życia są realizowane w ramach Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Priorytet VII ma za zadanie promowanie integracji w społeczeństwie, a więc zapobieganie przejawom dyskryminacji różnych grup społecznych. Z kolei, w obrębie priorytetu VI realizowane są działania mające na celu poprawę dostępu do zatrudnienia oraz zwiększanie aktywności zawodowej osób z danego regionu.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

REKLAMA

W ramach Poddziałania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” można otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tysięcy złotych. Także w priorytecie VIII („Regionalne Kadry Gospodarki”) można znaleźć projekty skierowane dla osób w wieku 45 lat i więcej. Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” pozwala na dofinansowanie szkoleń, kursów oraz doradztwa zawodowego dla kadr zarządzających oraz pracowników przedsiębiorstw.

W zasadzie w każdym województwie w Polsce powstają projekty skierowane dla osób z grupy „45 plus”, realizowane zarówno przez urzędy pracy, jak i różnego rodzaju fundacje oraz firmy prywatne. Nasuwa się zatem pytanie co sprawia, że właśnie dla tej grupy przygotowano tak bogatą ofertę projektową. Odpowiedzi może być co najmniej kilka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, w Polsce zaczęto dostrzegać konieczność społecznej i gospodarczej aktywizacji osób powyżej 45 roku życia, które często nie dysponują takimi umiejętnościami jak ludzie młodzi, co powoduje, iż w wielu przypadkach osoby te wypierane są z rynku pracy. Zarówno metody, jak i program kształcenia uległy znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich 20- 30 lat. Dlatego też wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie często okazują się niewystarczające do funkcjonowania w nowoczesnej, zinformatyzowanej gospodarce. Niezmiernie ważne jest zatem, aby zachęcać osoby dysponujące już pewnym stażem pracy i doświadczeniem do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać aktywnymi na rynku pracy. Z drugiej strony należy przekonywać pracodawców, że potencjał doświadczonych pracowników jest ogromny, a zatrudnienie ich może przynieść firmie wymierne korzyści.

Po drugie, aktywizacja zawodowa osób powyżej 45 roku życia jest dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Wiele osób starszych pracowało przez lata w zawodach, które obecnie zanikają. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są różnego rodzaju kursy przekwalifikowujące, oferujące bezpłatne zdobycie nowego zawodu, co pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy. Po trzecie, na tak dużą liczbę projektów skierowanych do grupy „45 plus” ma wpływ struktura demograficzna naszego kraju. Fala emigracji jaka przeszła przez Polskę, a także wchodzenie w dorosłość osób z pokolenia niżu demograficznego sprawiają, że pracodawcy będą musieli zwracać się w stronę osób starszych, mających pewien bagaż doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia są także procesy zachodzące w gospodarce. Wszechobecność technologii informacyjnych, nowe techniki sprzedaży oraz konieczność znajomości języków obcych sprawiają, że pozostanie na rynku pracy możliwe jest w głównej mierze w przypadku nieustannego zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie tych już zdobytych. Młodych ludzi nie trzeba do tego zachęcać, natomiast osoby z grupy „45 plus” często nie są świadome jak rozległa oferta została dla nich przygotowana.

Polecamy Szkolenia

Zdarza się też, że takie osoby nie mają motywacji, aby podwyższać swoje kwalifikacje lub nie chcą przeznaczać swoich zarobków na ten cel. Dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki ta sytuacja ma ulec zmianie. Ostatnia przyczyna poświęcania tak dużej uwagi konkretnej grupie wiekowej ma podłoże ekonomiczne. Coraz więcej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Duża liczba emerytów oznacza większe obciążenia dla państwa i aktywnych zawodowo obywateli. W interesie obu grup leży zatem wspieranie osób starszych, aby jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, by mogli realizować się na danym stanowisku i pracować za wynagrodzenie odpowiadające ich wykształceniu i umiejętnościom. Należy dążyć do tego, by jak najmniej osób przechodziło na wcześniejsze emerytury bądź pomimo kwalifikacji pozostawało bez pracy z powodu swojego wieku. Odciąży to w znacznym stopniu finanse państwowe, a także zapobiegnie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób powyżej 45 roku życia.

Przed grupą „45 plus” stoją ogromne szanse rozwoju dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego projektu realizowanego w danym mieście, zgłosić się i czekać na efekty uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Magdalena Pawłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA