| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Po pierwsze, w Polsce zaczęto dostrzegać konieczność społecznej i gospodarczej aktywizacji osób powyżej 45 roku życia, które często nie dysponują takimi umiejętnościami jak ludzie młodzi, co powoduje, iż w wielu przypadkach osoby te wypierane są z rynku pracy. Zarówno metody, jak i program kształcenia uległy znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich 20- 30 lat. Dlatego też wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie często okazują się niewystarczające do funkcjonowania w nowoczesnej, zinformatyzowanej gospodarce. Niezmiernie ważne jest zatem, aby zachęcać osoby dysponujące już pewnym stażem pracy i doświadczeniem do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać aktywnymi na rynku pracy. Z drugiej strony należy przekonywać pracodawców, że potencjał doświadczonych pracowników jest ogromny, a zatrudnienie ich może przynieść firmie wymierne korzyści.

Po drugie, aktywizacja zawodowa osób powyżej 45 roku życia jest dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Wiele osób starszych pracowało przez lata w zawodach, które obecnie zanikają. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są różnego rodzaju kursy przekwalifikowujące, oferujące bezpłatne zdobycie nowego zawodu, co pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy. Po trzecie, na tak dużą liczbę projektów skierowanych do grupy „45 plus” ma wpływ struktura demograficzna naszego kraju. Fala emigracji jaka przeszła przez Polskę, a także wchodzenie w dorosłość osób z pokolenia niżu demograficznego sprawiają, że pracodawcy będą musieli zwracać się w stronę osób starszych, mających pewien bagaż doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia są także procesy zachodzące w gospodarce. Wszechobecność technologii informacyjnych, nowe techniki sprzedaży oraz konieczność znajomości języków obcych sprawiają, że pozostanie na rynku pracy możliwe jest w głównej mierze w przypadku nieustannego zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie tych już zdobytych. Młodych ludzi nie trzeba do tego zachęcać, natomiast osoby z grupy „45 plus” często nie są świadome jak rozległa oferta została dla nich przygotowana.

Polecamy Szkolenia

Zdarza się też, że takie osoby nie mają motywacji, aby podwyższać swoje kwalifikacje lub nie chcą przeznaczać swoich zarobków na ten cel. Dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki ta sytuacja ma ulec zmianie. Ostatnia przyczyna poświęcania tak dużej uwagi konkretnej grupie wiekowej ma podłoże ekonomiczne. Coraz więcej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Duża liczba emerytów oznacza większe obciążenia dla państwa i aktywnych zawodowo obywateli. W interesie obu grup leży zatem wspieranie osób starszych, aby jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, by mogli realizować się na danym stanowisku i pracować za wynagrodzenie odpowiadające ich wykształceniu i umiejętnościom. Należy dążyć do tego, by jak najmniej osób przechodziło na wcześniejsze emerytury bądź pomimo kwalifikacji pozostawało bez pracy z powodu swojego wieku. Odciąży to w znacznym stopniu finanse państwowe, a także zapobiegnie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób powyżej 45 roku życia.

Przed grupą „45 plus” stoją ogromne szanse rozwoju dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego projektu realizowanego w danym mieście, zgłosić się i czekać na efekty uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Magdalena Pawłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK