REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS
Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poprzedniej części artykułu uwagę poświeciłem urzeczywistnianiu w projektach unijnych zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Napisałem dlaczego tak ważne jest urzeczywistnianie tej zasady, zwłaszcza w kontekście wdrażania projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zasadzie tej poświęcono dotychczas najwięcej uwagi w publicystyce, tym ni mniej musimy pamiętać, że realizowane projekty powinny przyczyniać się także do innych zasad horyzontalnych. Jakich? O tym w tej części artykułu.

Rozwój lokalny

Z pozoru temat jakby mniej ważny. Niejedna osoba, która zamierza zrealizować projekt EFS zada sobie pytanie czy oby na pewno mnie to dotyczy? Projekty unijne powinny rozwiązywać problemy danego regionu i danej społeczności. Nie powinny być realizowane same dla siebie, czy dla poprawienia statystyk w wydatkowaniu środków unijnych. Powinny być ukierunkowane na ludzi i ich rozwój. Kluczem do poznania potrzeb i problemów lokalnych społeczeństw jest współpraca z nimi. Projekty, w tym współfinansowane ze środków unijnych mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania ludzi w realizację lokalnych inicjatyw. Mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów występujących na rynku pracy, w obszarze edukacji

REKLAMA

Społeczeństwo informacyjne

REKLAMA

Realizacja tej zasady ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, gdzie komputer i sieć komputerowa stanowi podstawowe źródło wiedzy o otaczającym nas świecie. Przedkładając to na język funduszy unijnych, starajmy się zapewnić w uczestnikom naszych projektów dostęp do najlepszej technologii, przez co można rozumieć dostęp do nowoczesnych komputerów, oprogramowania komputerowego, Internetu. Oczywiście powyższa zasada powinna być wdrażana racjonalnie w zależności od zakresu czy przedmiotu szkolenia. 

Przykładem realizacji zasady rozwoju społeczeństwa informacyjnego w projektach unijnych może być np. zamieszczanie wszystkich materiałów, np. szkoleniowych na nośnikach elektronicznych lub w Internecie. Oszczędności z tytułu ograniczonej ilości zużytego papieru bywają nieocenione. 

Porównaj: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Równość szans

Wdrożenie tej unijnej zasady może polegać na zapewnieniu sprawiedliwego i niedyskryminacyjnego dostępu do wiedzy, informacji i zatrudnienia. Krokiem urzeczywistniającym tą ideę jest likwidacja wszelkich barier natury finansowej, społecznej, psychologicznej, które uniemożliwiają lub utrudniają udział w życiu społecznym i gospodarczym. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki szczególnie wspierane będą inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy oraz integrację osób z otoczeniem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Przygotowując projekt unijny musimy pamiętać, że w grupie jego odbiorców mogą pojawić się osoby ze specjalnymi potrzebami np. niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie. W związku z tym, nasze działania powinny być dla nich dostępne i nie możemy świadomie czy nieświadomie przyczyniać się do wykluczenia kogokolwiek.

Organizując szkolenie zadbajmy o to, aby lokalizacja były dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również dogodna dla osób korzystających z komunikacji publicznej.

Zrównoważony rozwój

Realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych powinna odbywać się przy poszanowaniu czynnika społecznego, gospodarczego i ekologicznego. Wnioskodawca powinien zadbać o równowagę pomiędzy nimi. Nasze projekty powinny budzić świadomość społeczność w zakresie odpowiedzialności za środowisko naturalne, przekazywać informacje w jaki sposób i w jakim zakresie realizowane przedsięwzięcie wpływa na otoczenie. 

Przykładem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju może być stosowanie podczas realizacji projektu papieru pochodzącego z recyklingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA