| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Trybem pomocy publicznej często występującej w projektach realizowanych przez MSP jest pomoc na szkolenia.

Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP to instrument, który powinien zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w kapitał ludzki oraz przyczyniać się do przeciwdziałania bezrobociu. Wsparciem mogą być objęte dwie kategorie szkoleń: szkolenia ogólne i specjalistyczne.

Szkolenia ogólne służą uzyskaniu uniwersalnej wiedzy, która może być wykorzystana zarówno u aktualnego, jak i u przyszłego pracodawcy, oraz na innych polach działalności zawodowej. Wiedza ta nie jest zatem ściśle związana ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa. Intensywność pomocy na szkolenia ogólne nie może przekroczyć pułapu 60% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw oraz 80% kosztów kwalifikowanych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Z kolei szkolenia specjalistyczne pozwalają na uzyskanie wiedzy, która jest bezpośrednio związana z pracą wykonywaną przez szkolonego u konkretnego pracodawcy i nie może być bezpośrednio wykorzystana u innego pracodawcy. Intensywność pomocy udzielanej na szkolenia specjalistyczne nie może przekroczyć 35% kosztów kwalifikowanych projektu dla przedsiębiorstw dużych oraz 45% kosztów kwalifikowanych projektu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Polecamy: Intensywnośc pomocy publicznej

Omówione powyżej typy pomocy publicznej występują najczęściej w projektach realizowanych przez MSP. Jednakże nie są one jedynymi rodzajami pomocy publicznej. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem z pewnością będą zainteresowane pozyskaniem pomocy na zatrudnienie określonych pracowników, w szczególności osób niepełnosprawnych, pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy. Wyczerpującymi informacjami w tym zakresie dysponują stosowne służby zatrudnienia, w szczególności Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Omówione powyżej kwestie związane z pomocą publiczną warunkują proces aplikowania po dotacje. Wnioskodawca powinien przede wszystkim zweryfikować, w ramach jakich typów pomocy publicznej otrzyma dotację ze środków publicznych w ramach interesującego go działania. Informacja na ten temat znajduje się w Szczegółowym Opisie Priorytetów. Następnie w ramach zaplanowanych kosztów kwalifikowanych powinien przyporządkować je do odpowiednich typów pomocy występującej w danym działaniu, a następnie obliczyć intensywność pomocy publicznej dla każdej w form.

Szczegółowe informacje w tym zakresie zawarte są najczęściej w dokumentacji konkursowej dla danego działania, a wnioskodawca powinien przygotować listę według poniższego wzoru.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK