| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP

Trybem pomocy publicznej często występującej w projektach realizowanych przez MSP jest pomoc na szkolenia.

Pomoc publiczna na szkolenia w ramach sektora MSP to instrument, który powinien zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w kapitał ludzki oraz przyczyniać się do przeciwdziałania bezrobociu. Wsparciem mogą być objęte dwie kategorie szkoleń: szkolenia ogólne i specjalistyczne.

Szkolenia ogólne służą uzyskaniu uniwersalnej wiedzy, która może być wykorzystana zarówno u aktualnego, jak i u przyszłego pracodawcy, oraz na innych polach działalności zawodowej. Wiedza ta nie jest zatem ściśle związana ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa. Intensywność pomocy na szkolenia ogólne nie może przekroczyć pułapu 60% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw oraz 80% kosztów kwalifikowanych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Z kolei szkolenia specjalistyczne pozwalają na uzyskanie wiedzy, która jest bezpośrednio związana z pracą wykonywaną przez szkolonego u konkretnego pracodawcy i nie może być bezpośrednio wykorzystana u innego pracodawcy. Intensywność pomocy udzielanej na szkolenia specjalistyczne nie może przekroczyć 35% kosztów kwalifikowanych projektu dla przedsiębiorstw dużych oraz 45% kosztów kwalifikowanych projektu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Polecamy: Intensywnośc pomocy publicznej

Omówione powyżej typy pomocy publicznej występują najczęściej w projektach realizowanych przez MSP. Jednakże nie są one jedynymi rodzajami pomocy publicznej. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem z pewnością będą zainteresowane pozyskaniem pomocy na zatrudnienie określonych pracowników, w szczególności osób niepełnosprawnych, pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy. Wyczerpującymi informacjami w tym zakresie dysponują stosowne służby zatrudnienia, w szczególności Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Omówione powyżej kwestie związane z pomocą publiczną warunkują proces aplikowania po dotacje. Wnioskodawca powinien przede wszystkim zweryfikować, w ramach jakich typów pomocy publicznej otrzyma dotację ze środków publicznych w ramach interesującego go działania. Informacja na ten temat znajduje się w Szczegółowym Opisie Priorytetów. Następnie w ramach zaplanowanych kosztów kwalifikowanych powinien przyporządkować je do odpowiednich typów pomocy występującej w danym działaniu, a następnie obliczyć intensywność pomocy publicznej dla każdej w form.

Szczegółowe informacje w tym zakresie zawarte są najczęściej w dokumentacji konkursowej dla danego działania, a wnioskodawca powinien przygotować listę według poniższego wzoru.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK