| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 2

Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 2

W części 1 poznaliśmy możliwości jakie daje Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Możemy również skorzystać z innego sposobu pozyskania środków na działania w ramach POKL. Możemy samodzielnie zaplanować oraz przygotować wniosek o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników firmy.

Wnioski na ponadregionalne i ogólnopolskie projekty szkoleniowe (działanie 2.1.1) przyjmuje, w ramach ogłaszanych raz w roku konkursów, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Minimalna wartość takiego projektu to 50.000 PLN, natomiast maksymalna długość trwania projektu to 24 miesiące.

Projekt szkoleń zamkniętych, przeznaczonych dla konkretnej firmy lub grupy firm musi mieć charakter ponadregionalny, czyli obejmować pracowników przedsiębiorstw posiadających struktury organizacyjne (np. filie, oddziały) w co najmniej dwóch województwach, a uczestnikami szkoleń muszą być osoby pracujące w ramach struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa znajdujących się w co najmniej dwóch województwach.

Przedsiębiorcy (w tym firmy szkoleniowe), którzy chcieliby świadczyć usługi szkoleniowe dla innych przedsiębiorstw mogą złożyć wniosek o dofinansowanie projektu przewidującego organizację szkoleń otwartych, czyli takich, w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani pracownicy przedsiębiorstw. W tym przypadku szkolenia muszą być przeznaczone dla pracowników przedsiębiorstw z co najmniej pięciu województw i odbywać się w co najmniej pięciu województwach.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że już w tegorocznym naborze, zaplanowanym na II kwartał bieżącego roku mają zostać zaostrzone kryteria dotyczące charakteru i tematyki szkoleń otwartych. W celu bardziej efektywnego wykorzystania środków w najbardziej prorozwojowych gałęziach gospodarki zdecydowano, że tego typu szkolenia dotyczyć mogą tylko umiejętności technicznych lub umiejętności społecznych. W takim przypadku adresowane są do kadr z wykształceniem technicznym.

Firmy prowadzące działalność w granicach jednego województwa korzystać mogą ze środków działania 8.1.1 POKL, które realizowane jest na szczeblu regionalnym przez wojewódzkie urzędy pracy lub urzędy marszałkowskie. Pełna lista instytucji znajduje się na stronie internetowej poświęconej POKL www.efs.gov.pl, zakładka „Instytucje realizujące Program”.

Wnioskodawcami mogą być firmy chcące szkolić własnych pracowników, jak i firmy szkoleniowe, które na bazie przeprowadzonej analizy potrzeb szkoleniowych danej firmy przygotują dla niej projekt i złożą wniosek o dofinansowanie.

Jednak część regionów wprowadza ograniczenia dotyczące ilości wniosków składanych przez jednego wnioskodawcę (najczęściej do jednego wniosku na konkurs), tak aby przedsiębiorcy sami występowali w roli. Minimalna wartość takiego projektu to najczęściej 50.000 PLN, chociaż w niektórych regionach może być znacznie wyższa, np. w woj. podkarpackim jest to 300.000 PLN. Maksymalny okres trwania projektu to 24 miesiące. Tematyka szkoleń w zasadzie nie jest ograniczona, musi tylko odpowiadać na zdiagnozowane potrzeby szkoleniowe firmy i jej pracowników.

Polecamy serwis Mała Firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK