| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

W ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przewidziano możliwość dofinansowania różnorodnych projektów szkoleniowo-doradczych.

Mowa tu od poddziałaniu 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekty te są wybierane w trybie konkursowym i w odpowiedzi na nabór wniosków o dofinansowanie. Nabór jest organizowany jest na poziomie regionalnym, tzn. w każdym województwie. 

Szczegółowy harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1.1 określa zarząd każdego województwa na swoich stronach internetowych.

Polecamy Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Za cel dla tego działania przyjęto podniesienie i dostosowanie kwalifikacji i umiejętności osób pracujących do potrzeb regionalnej gospodarki. W przypadku poddziałania 8.1.1 cel ten będzie osiągnięty poprzez następujące typy projektów, przewidzianych do wsparcia unijnego:

  • ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
  • doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi);
  • szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe (jako działanie uzupełniające do szkoleń i kursów) skierowane do dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (poza godzinami pracy), w szczególności dla osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach (z wyłączeniem kształcenia ustawicznego w formach szkolnych realizowanego w szkołach dla dorosłych.

W zależności od typu projektu wskazanego powyżej o dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych),
  • przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie szkoleń,
  • osoby prawne, które zgodnie ze statutem prowadzą działalność szkoleniową oraz
  • osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Za grupy docelowe dla tego poddziałania należy uznać przedsiębiorców i ich pracowników (w tym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej) oraz pracujące osoby dorosłe (powyżej 18. Roku życia oraz z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) uczestniczące w szkoleniach i kursach poza godzinami pracy.

Przykładowe projekty:
Do dofinansowania może kwalifikować się projekt zakładający cykl szkoleń zawodowych, służących aktualizacji kwalifikacji pracowników, w zakresie np. obsługi maszyn i urządzeń, informatyki, techniki i produkcji, finansów czy rachunkowości lub kompleksowy projekt szkoleniowy dla pracowników wszystkich szczebli, w związku ze zmianą strategii w przedsiębiorstwie, obejmujący szkolenia miękkie, funkcjonalne i sprzedażowe, uzupełniony doradztwem, dotyczącym systemu motywacyjnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »