| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W trakcie realizacji projektu może okazać się, że część poniesionych wydatków nie jest możliwa do refundacji ze środków unijnych. Wówczas takie wydatki są pokrywane ze środków beneficjenta projektu. Kategorie wydatków niekwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki określają dokumenty programowe oraz wytyczne.

Jakie kategorie wydatków mogą zostać uznane za niekwalifikowane?

Za niekwalifikowalne z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL uznaje się wydatki związane z podatkiem od towarów i usług (VAT), jeśli może zostać odzyskany w oparciu o przepisy krajowe, zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury, zakup sprzętu, mebli oraz pojazdów, z wyjątkiem wydatków w ramach cross-financingu, o których szczegółowo mowa w zapisach „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz odsetki od zadłużenia.

Zapoznaj się z serwisem Mała firma

Dodatkowe za niekwalifikowane uznawane są wydatki ponoszone lub planowane do poniesienia na:

  • koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut,
  • wydatki poniesione na środki trwałe, które były współfinansowane ze środków krajowych lub wspólnotowych w przeciągu 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, 
  • koszty kar i grzywien, a także koszty procesów sądowych, z wyjątkiem wydatków związanych z odzyskiwaniem kwot nienależnie wypłaconych po akceptacji Instytucji Zarządzającej, oraz koszty realizacji ewentualnych postanowień wydanych przez sąd, 
  • wydatki związane z umową leasingu, w szczególności wydatki związane z podatkiem, marżą finansującego, odsetkami od refinansowania kosztów, kosztami ogólnymi, opłatami ubezpieczeniowymi.

Beneficjent zlecił przygotowanie wniosku o dofinansowanie zewnętrznemu konsultantowi. Koszty poniesione na przygotowanie wniosku będą uznane w całości za niekwalifikowane, zgodnie z zapisami wytycznych.

Dodatkowo, za niekwalifikowalne w ramach projektu są wydatki poniesione ze środków publicznych w ramach wkładu własnego przekraczające na zakończenie projektu 15% poniesionych i zatwierdzonych wydatków kwalifikowalnych sfinansowanych ze środków publicznych. W odniesieniu do kwestii kwalifikowalności podatku VAT, należy podkreślić, że podatek od towarów i usług jest niekwalifikowalny w zakresie, w którym beneficjentowi przysługuje prawo częściowego odliczenia podatku VAT wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Szczegółowe informacje dotyczące kategorii wydatków niekwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawiera dokument pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK