| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Wydatki niekwalifikowane projektu w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W trakcie realizacji projektu może okazać się, że część poniesionych wydatków nie jest możliwa do refundacji ze środków unijnych. Wówczas takie wydatki są pokrywane ze środków beneficjenta projektu. Kategorie wydatków niekwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki określają dokumenty programowe oraz wytyczne.

Jakie kategorie wydatków mogą zostać uznane za niekwalifikowane?

Za niekwalifikowalne z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL uznaje się wydatki związane z podatkiem od towarów i usług (VAT), jeśli może zostać odzyskany w oparciu o przepisy krajowe, zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury, zakup sprzętu, mebli oraz pojazdów, z wyjątkiem wydatków w ramach cross-financingu, o których szczegółowo mowa w zapisach „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz odsetki od zadłużenia.

Zapoznaj się z serwisem Mała firma

Dodatkowe za niekwalifikowane uznawane są wydatki ponoszone lub planowane do poniesienia na:

  • koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut,
  • wydatki poniesione na środki trwałe, które były współfinansowane ze środków krajowych lub wspólnotowych w przeciągu 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, 
  • koszty kar i grzywien, a także koszty procesów sądowych, z wyjątkiem wydatków związanych z odzyskiwaniem kwot nienależnie wypłaconych po akceptacji Instytucji Zarządzającej, oraz koszty realizacji ewentualnych postanowień wydanych przez sąd, 
  • wydatki związane z umową leasingu, w szczególności wydatki związane z podatkiem, marżą finansującego, odsetkami od refinansowania kosztów, kosztami ogólnymi, opłatami ubezpieczeniowymi.

Beneficjent zlecił przygotowanie wniosku o dofinansowanie zewnętrznemu konsultantowi. Koszty poniesione na przygotowanie wniosku będą uznane w całości za niekwalifikowane, zgodnie z zapisami wytycznych.

Dodatkowo, za niekwalifikowalne w ramach projektu są wydatki poniesione ze środków publicznych w ramach wkładu własnego przekraczające na zakończenie projektu 15% poniesionych i zatwierdzonych wydatków kwalifikowalnych sfinansowanych ze środków publicznych. W odniesieniu do kwestii kwalifikowalności podatku VAT, należy podkreślić, że podatek od towarów i usług jest niekwalifikowalny w zakresie, w którym beneficjentowi przysługuje prawo częściowego odliczenia podatku VAT wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Szczegółowe informacje dotyczące kategorii wydatków niekwalifikowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawiera dokument pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK