| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Refundacja środków poniesionych na realizację projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego może nastąpić tylko w okresie jego realizacji. Okres ten określa umowa o dofinansowanie projektu. Ekspert podpowiada jakie znaczenie ma okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Podstawowe zasady

Za początek okresu kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uznaje się datę 12 grudnia 2006 roku. W tym dniu Komisja Europejska otrzymała od strony polskiej wersję Programu w celu jej zatwierdzenia. 

Jeśli projektodawca poniósł wydatki w związku z realizacją projektu przed 12 grudnia 2006 roku nie mogą one zostać uznane za wydatki kwalifikowane.

Zapoznaj się również z serwisem Mała firma

Za kwalifikowane zostaną uznane wydatki poniesione do dnia 31 grudnia 2015 roku. Dzień ten stanowi koniec okresu kwalifikowalności w ramach PO KL, przy czym instytucje zarządzające programem mogą podjąć decyzję dotyczącą wcześniejszej daty końca kwalifikowalności. 

Wyjątki:
Zasady opisane powyżej nie mają zastosowania w przypadku projektów objętych pomocą de minimis, wyłączeniem blokowym (grupowym), programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską, a także projektów otrzymujących wsparcie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej przez Komisję Europejską oraz projektów współfinansowanych na podstawie zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy indywidualnej. W przypadku takich projektów, ramy czasowe kwalifikowalności wydatków są określone w zatwierdzonym przez Komisję Europejską programie pomocowym.

Pojedynczy projekt

Okres kwalifikowalności każdego pojedynczego projektu realizowanego w ramach PO KL (równoznaczny z okresem jego realizacji) określa umowa o dofinansowanie projektu. Okres ten nie może wykraczać poza daty graniczne kwalifikowalności wydatków w ramach Programu tzn. mogą być ponoszone w okresie od 12 grudnia 2006 roku do 31 grudnia 2015 roku, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych powyżej. 

Co do zasady, okres kwalifikowalności wydatków w ramach projektu może przypadać na okres przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. W szczególności wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego oraz ustanowienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu mogą zostać poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu i będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem przyjęcia projektu do realizacji.

Za datę poniesienia wydatku w przypadku wydatków pieniężnych przyjmuje się:

  • jeśli zostały dokonane przelewem lub obciążeniową kartą płatniczą – datę obciążenia rachunku bankowego podmiotu ponoszącego wydatek,
  • jeśli zostały dokonane kartą kredytową lub podobnym instrumentem płatniczym o odroczonej płatności – datę transakcji skutkującej obciążeniem rachunku karty kredytowej lub podobnego instrumentu,
  • jeśli zostały dokonane gotówką – datę faktycznego dokonania płatności.

Przeczytaj również Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

Za datę poniesienia wydatku w przypadku wkładu niepieniężnego uznaje się datę faktycznego wniesienia wkładu.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawiera aktualna wersja „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK