| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki

Refundacja środków poniesionych na realizację projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego może nastąpić tylko w okresie jego realizacji. Okres ten określa umowa o dofinansowanie projektu. Ekspert podpowiada jakie znaczenie ma okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Podstawowe zasady

Za początek okresu kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uznaje się datę 12 grudnia 2006 roku. W tym dniu Komisja Europejska otrzymała od strony polskiej wersję Programu w celu jej zatwierdzenia. 

Jeśli projektodawca poniósł wydatki w związku z realizacją projektu przed 12 grudnia 2006 roku nie mogą one zostać uznane za wydatki kwalifikowane.

Zapoznaj się również z serwisem Mała firma

Za kwalifikowane zostaną uznane wydatki poniesione do dnia 31 grudnia 2015 roku. Dzień ten stanowi koniec okresu kwalifikowalności w ramach PO KL, przy czym instytucje zarządzające programem mogą podjąć decyzję dotyczącą wcześniejszej daty końca kwalifikowalności. 

Wyjątki:
Zasady opisane powyżej nie mają zastosowania w przypadku projektów objętych pomocą de minimis, wyłączeniem blokowym (grupowym), programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską, a także projektów otrzymujących wsparcie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej przez Komisję Europejską oraz projektów współfinansowanych na podstawie zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy indywidualnej. W przypadku takich projektów, ramy czasowe kwalifikowalności wydatków są określone w zatwierdzonym przez Komisję Europejską programie pomocowym.

Pojedynczy projekt

Okres kwalifikowalności każdego pojedynczego projektu realizowanego w ramach PO KL (równoznaczny z okresem jego realizacji) określa umowa o dofinansowanie projektu. Okres ten nie może wykraczać poza daty graniczne kwalifikowalności wydatków w ramach Programu tzn. mogą być ponoszone w okresie od 12 grudnia 2006 roku do 31 grudnia 2015 roku, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych powyżej. 

Co do zasady, okres kwalifikowalności wydatków w ramach projektu może przypadać na okres przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. W szczególności wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego oraz ustanowienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu mogą zostać poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu i będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem przyjęcia projektu do realizacji.

Za datę poniesienia wydatku w przypadku wydatków pieniężnych przyjmuje się:

  • jeśli zostały dokonane przelewem lub obciążeniową kartą płatniczą – datę obciążenia rachunku bankowego podmiotu ponoszącego wydatek,
  • jeśli zostały dokonane kartą kredytową lub podobnym instrumentem płatniczym o odroczonej płatności – datę transakcji skutkującej obciążeniem rachunku karty kredytowej lub podobnego instrumentu,
  • jeśli zostały dokonane gotówką – datę faktycznego dokonania płatności.

Przeczytaj również Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

Za datę poniesienia wydatku w przypadku wkładu niepieniężnego uznaje się datę faktycznego wniesienia wkładu.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawiera aktualna wersja „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Okres kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK