| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie „Kierunek – Własna Firma”, po pomyślnym ukończeniu etapu szkoleniowego, mają szansę otrzymać unijną dotację na założenie własnego biznesu. Wydatkowanie środków przyznanych w ramach dotacji musi jednak przebiegać zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej.

Dotacja na samozatrudnienie

Ruszył nabór uczestników projektów „Kierunek – Własna Firma”. Potrwa on do 20 grudnia 2010 roku. W tym czasie osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny złożyć w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie formularz rekrutacyjny wraz z wymaganymi załącznikami. Formularz rekrutacyjny wraz ze wzorami załączników można pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: http://wup.mazowsze.pl

Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych 40 osób, które skorzystają z bezpłatnych szkoleń i doradztwa w zakresie przedsiębiorczości. Spośród tej grupy zostanie wybranych 30 osób, które będą mogły otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 40 tys. złotych lub skorzystać ze wsparcia pomostowego w wysokości 1,2 tys. złotych przez pierwsze 6 miesięcy. Wybór osób, którym zostanie przyznana dotacja nastąpi nie wcześniej niż po zakończeniu etapu szkoleniowego na podstawie oceny złożonych wniosków o dotację. Z takimi osobami jest wówczas podpisywana umowa o udzielenie jednorazowej dotacji na rozwój przedsiębiorczości.

Maksymalna wysokość jednorazowej dotacji nie może przekroczyć 40 tys. złotych i jest uzależniona od potrzeb wykazanych w wniosku o dotację, związanych z planowaną działalnością gospodarczą i od wysokości planowanych wydatków.

Dowiedz się: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wydatkowanie dotacji

Ponoszenie wydatków w ramach dotacji powinno nastąpić dopiero po podpisaniu umowy o udzielenie jednorazowej dotacji. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość poniesienia wydatków przed podpisaniem umowy, ale po złożeniu wniosku o dotację. W takiej sytuacji uczestnik projektu pokrywa koszty ze środków własnych i czyni to na własne ryzyko. 

Wydatki są kwalifikowane, czyli będą mogły podlegać zwrotowi w ramach dotacji, o ile zostały poniesione zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem rzeczowo-finansowym. Innymi słowy wydatki, które zamierzamy ponieść na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinny zostać dokładnie przemyślane i uzasadnione przez uczestnika projektu oraz umieszczone we wniosku.

Środki z dotacji powinny służyć powinny służyć pokryciu wydatków umożliwiających rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do takich wydatków można zaliczyć sprzęt i wyposażenie np. meble, pod warunkiem, że jest dla nich prowadzona ewidencja ilościowa i wartościowa. Innym przykładem wydatków ponoszonych w ramach dotacji mogą być koszty dostosowania pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej czy koszty informacji i promocji np. koszty założenia strony internetowej. Środki z dotacji nie mogą służyć pokryciu kosztów bieżącej działalności (np. czynsz, opłaty za energię elektryczną, wodę czy telefon).

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Wydatki niekwalifikowane:
Środki z przyznanej dotacji nie mogą zostać przeznaczone na:
- wynagrodzenia wraz z pochodnymi,
- wniesienia wkładu do spółek,
- zakup nieruchomości,
- opłaty administracyjne i skarbowe, zakup akcji i obligacji,
- wniesienie kaucji,
- sfinansowanie wydatków, które wcześniej były objęte wsparciem wspólnotowym,
- zapłatę kar i grzywien,
- zakup środków transportu, w przypadku podjęcia działalności w sektorze transportu towarów,
- zapłatę składek ubezpieczeniowych, w tym KRUS.

Uczestnik projektu jest zobowiązany do rozliczenia 100% środków otrzymanych w ramach dotacji.

reklama

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacja na samozatrudnienie
Dotacja na samozatrudnienie

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »