REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kryteria decydują o wyborze projektów mikroprzedsiębiorców w lubelskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w lubelskim
Dotacje dla mikroprzedsiębiorców w lubelskim

REKLAMA

REKLAMA

Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację musi spełniać określone kryteria zapisane w programie. Zgodność projektu z kryteriami jest badana na etapie oceny wniosków o dofinansowanie. W zależności od tego jest przyznawana punktacja, która w konsekwencji decyduje o przyznaniu unijnej pomocy.

Procedura oceny wniosków o dofinansowanie

REKLAMA

Jeśli mierzymy się z zamiarem ubiegania się o unijną dotację po raz pierwszy, musimy wiedzieć, że nie ma tu miejsca na dowolność. Każdy projekt realizowany przy współudziale środków unijnych musi mieć jasno określony cel i wpisywać się kryteria programowe. Tak samo jest w przypadku konkursu na wsparcie inwestycyjne nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw, który został właśnie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs składane są wnioski o dofinansowanie projektów, przy czym warto pamiętać, że w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) nie ma znaczenia kolejność ich złożenia. Ważne jest zachowanie trybu i terminu ich składania, który określony jest w ogłoszeniu o naborze wniosków. 

REKLAMA

Ogłoszenie o naborze projektów do poddziałania 1.1 RPO WL wraz z dokumentacją konkursową znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.lawp.lubelskie.pl
Po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu (zakończeniu naboru projektów) następuje etap jego oceny. Ocena ta dokonywana jest na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów, w oparciu o kryteria programowe. Kryteria te zostały uszeregowane pod kątem wymogów formalnych i merytorycznych. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria wyboru są dostępne na stronie internetowej www.lawp.lubelskie.pl , a więc każdy wnioskodawca ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z nimi.

Ocena formalna wniosku o dofinansowanie

Celem oceny formalnej jest stwierdzenie, czy projekt kwalifikuje się do uzyskania pomocy w ramach danego działania/poddziałania (kryteria dopuszczające oceny formalnej) oraz czy wniosek został wypełniony poprawnie i zawiera wszystkie wymagane załączniki (kryteria poprawności oceny formalnej). Ocena ta jest przeprowadzana metodą zerojedynkową, która zakłada spełnienie kryterium lub jego niespełnienie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim

REKLAMA

Niespełnienie któregokolwiek z wymaganych kryteriów formalnych powoduje odrzucenie wniosku. Ocena merytoryczna nie jest wtedy przeprowadzana.
Ocena formalna ma charakter czysto techniczny i polega na sprawdzeniu czy wnioskodawca jest uprawniony do składania wniosku o dofinansowanie, czy projekt będzie realizowany na terenie województwa lubelskiego, czy spełnione jest kryterium minimalnej i maksymalnej wartości projektu (kosztu całkowitego projektu) oraz wnioskowanej dotacji, czy jest realizowany w terminie określonym w Programie, czy jest kompletny, czy wersja papierowa jest tożsama z jego wersją elektroniczną itd. 

Podczas przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej należy zadbać aby wniosek o dofinansowanie był przygotowany na obowiązującym formularzu i zawierał wszystkie niezbędne załączniki. Wymagania dotyczące stosowania formularza wniosku o dofinansowanie jak i wykaz załączników, które należy do niego dołączyć zamieszczone są zawsze na stronie internetowej organizatora konkursu, w przypadku działania 1.1 RPO WL - Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Pamiętajmy, że podczas oceny formalnej możemy zostać poproszeni o usunięcie stwierdzonych uchybień, pod rygorem odrzucenia wniosku. Powinniśmy to zrobić nie później niż w terminie 5 dni roboczych od daty potwierdzenia otrzymania pisma w sprawie uzupełnienia dokumentów, braków we wniosku i/lub poprawy błędów.

Mikroprzedsiębiorcy starający się o przyznanie unijnej dotacji na realizację projektów w województwie lubelskim muszą liczyć się ze sporą konkurencją. Pewne jest że liczba chętnych po unijną pomoc znacznie przewyższy dostępną alokację w ramach konkursu. Aby zwiększyć swoje szanse na przyznanie unijnego grantu konieczne jest spełnienie dodatkowych kryteriów. Od liczby przyznanych punktów za ich spełnienie w konsekwencji może zależeć przyznanie finansowej pomocy.

Ocena merytoryczna 

Co do zasady ocenę tą można podzielić na 2 etapy. Podczas pierwszego etapu dokumentacja aplikacyjna oceniana jest pod kątem wymogów techniczno-ekonomicznych. Tutaj sprawdzane jest czy informacje zawarte we wniosku umożliwiają jego kompleksową ocenę, czy wnioskodawca posiada wystarczające zasoby techniczne, wiedzę oraz niezbędne decyzje administracyjne, które umożliwiają realizację projektu, czy jest on wykonalny pod względem finansowym, kwalifikowalność wydatków itd. W przypadku tej oceny podobnie zresztą jak podczas oceny formalnej, jest ona oceną zerojedynkową. Niespełnienie któregokolwiek kryterium (po ewentualnych wyjaśnieniach) skutkuje odrzuceniem wniosku. W sytuacji, gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie przechodzi do ostatniego etapu oceny, który jest decydujący dla przyznania unijnej dotacji.

I tu uwaga następuje zmiana – za spełnienie każdego kryterium są przyznawane punkty. Łączna liczba punktów, które może uzyskać projekt podczas tej oceny to 100. Aby jednak uzyskać pozytywny wynik tej oceny wystarczy 51 punktów. To o czym musimy pamiętać, to to że waga punktowa poszczególnych kryteriów jest różna. Ocena strategiczna – bo o niej mowa - ma na celu przypisanie projektom określonej liczby punktów i wskazanie projektów najbardziej wartościowych z punktu widzenia rozwoju województwa lubelskiego. Podsumowując ten akapit należy zaznaczyć, że ocena ta nie spełnia warunku obligatoryjnego, ale posiada bezpośrednie przełożenie na pozycje projektu na liście rankingowej i w efekcie na możliwość przyznania dotacji.

Polecamy ABC funduszy unijnych

W przypadku projektów realizowanych przez nowopowstałe mikroprzedsiebiorstwa (działanie 1.1), zostają one poddane ocenie pod kątem 11 kryteriów. Są to:

  • Trwałość projektu w czasie.
  • Potencjał wnioskodawcy.
  • Gotowość realizacji projektu.
  • Zakres korzyści osiągnięty w wyniku realizacji projektu.
  • Innowacyjność projektu.
  • Zastosowanie ICT.
  • Wkład własny.
  • Wzrost zatrudnienia brutto.
  • Realizacja polityk horyzontalnych UE.
  • Zgodność projektu z dokumentami strategicznymi.
  • Zgodność projektu z polityką społeczno-gospodarczą

Pamiętajmy, ze nie mamy obowiązku spełnienia tych kryteriów w całości. Ale szczegółowe odniesienie się do powyższych wymogów w treści wniosku o dofinansowanie oraz w biznesplanie i udowodnienie, że projekt wpisuje się w poszczególne kryteria leży jak najbardziej w interesie wnioskodawcy.

Największą liczbę punktów, bo 20 można zdobyć w ramach kryterium „trwałość projektu w czasie”. Tutaj oceniany będzie wpływ projektu za rozwiązanie zdefiniowanych problemów przedsiębiorstwa, realność osiągnięcia wskaźników rezultatu oraz wykorzystanie efektów realizacji projektu. W dokumentacji powinniśmy zdefiniować i szczegółowo opisać problemy przedsiębiorstwa, np. związane z niewystarczającymi zasobami finansowymi na pokrycie kosztów rozwoju firny i wskazać jak realizacja projektu wpłynie na ich rozwiązanie. Ocenie będą poddane także zasoby wnioskodawcy - czy są wystarczające do realizacji projektu w założonym zakresie jak również perspektywy działalności wnioskodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA