| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część II

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część II

Problemy związane z pozyskaniem kapitału zewnętrznego na inwestycje dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorstw, ale najbardziej dotykają najmniejsze firmy w początkowym okresie ich funkcjonowania. Z pomocą dla takich przedsiębiorstw przychodzą władze województwa lubelskiego, które ogłosiły właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych na obszarze województwa lubelskiego.

Jakie projekty mogą otrzymać dotację unijną?

O dofinansowanie unijne w ramach działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy realizujący swoje projekty w granicach administracyjnych województwa lubelskiego. Projekty, które zostaną poddane procesowi naboru i oceny powinny przyczyniać się do poprawy oferty produktowej i technologicznej przedsiębiorstw i zwiększać ich konkurencyjność poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie.

Podczas procesu oceny preferowane będą projekty uwzględniające rozwiązania innowacyjne.

Typy projektów polegających na dofinansowaniu w ramach prowadzonego naboru:

  • wyposażenie w niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizacji środków produkcji prowadzące do zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjności przedsiębiorstwa,
  • dywersyfikacji produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę celem wprowadzenia nowych produktów/usług,
  • zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, rozbudowa przedsiębiorstwa (produkcyjnego/usługowego).

Przeczytaj także: Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym

Wśród projektów, które co do zasady będą mogły otrzymać unijną dotację, można wymienić inwestycje polegające na zakupie nowoczesnych urządzeń (np. na potrzeby gabinetu stomatologicznego, studia fotograficznego), maszyn produkcyjnych (np. w zakresie stolarki okiennej), oprogramowania (np. na potrzeby drukarni).

W jakiej wysokości można otrzymać dotację unijną?

Maksymalny poziom dofinansowania z RPO WL dla wniosków składanych w ramach konkursu wynosi 70% kosztów kwalifikowanych.

Uzyskanie przez wnioskodawcę maksymalnego poziomu dofinansowania dla projektu oznacza że pozostałą cześć wydatków kwalifikowanych tj. 30% oraz całość wydatków niekwalifikowanych będzie on musiał pokryć ze środków własnych.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Minimalna wartość wsparcia wynosi 15 tys. złotych, maksymalna wartość wsparcia wynosi 310 tys. złotych. Pomoc ta udzielana będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Dla projektów, w których wartość wydatków kwalifikowalnych przekroczy 1 mln złotych maksymalna kwota wsparcia wynosi 500 tys. złotych.

Rozstrzygnięcie konkursu przewiduje się w terminie nie dłuższym niż 161 dni od daty zakończenia naboru wniosków.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK