| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?

Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?

Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność?

Na etapie składania wniosków o dofinansowanie od wnioskodawców projektów unijnych wymaga się przedłożenia szeregu dokumentów, stwierdzających m.in. wykonalność techniczną i finansową projektu, jego oddziaływanie na środowisko itd. Koszty ich przygotowania mogą niejednokrotnie stanowić znaczny wydatek, zwłaszcza dla najmniejszych przedsiębiorców. Jednakże koszty poniesione na przygotowanie takich dokumentów wcale nie muszą być w całości pokrywane ze środków własnych przedsiębiorców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 (RPO WŁ) istnieje możliwość zwrotu poniesionych na ten cel kosztów, pod warunkiem zachowania określonych zasad.

Kwalifikowalność wydatków w ramach RPO WŁ

Katalog oraz kategorie wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych w ramach RPO WŁ szczegółowo określają następujące dokumenty:

  • „Zasady kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”,

Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.rpo.lodzkie.pl oraz www.cop.lodzkie.p.

  • „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”

Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.mrr.gov.pl.

Przeczytaj również: Jakie wydatki są kwalifikowalne w konkursie dla najmniejszych firm w województwie łódzkim?

Kwalifikowalność wydatków na przygotowanie projektu

W ramach RPO WŁ istnieje możliwość kwalifikowania wydatków związanych z przygotowaniem projektu, z zastrzeżeniem, że będą one kwalifikowane wyłącznie do wysokości 3,5% wydatków kwalifikowanych projektu. Koszty poniesione powyżej tej wartości będą uznane za niekwalifikowane i nie będą podlegać refundacji ze środków wspólnotowych.

Jeżeli wartość wszystkich wydatków kwalifikowanych planowanych do poniesienia w ramach realizacji projektu unijnego wynosi 200 tys. zł, to maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych dla kategorii związanej z przygotowaniem projektu może wynieść nie więcej niż 7 tys. zł.

Po drugie wydatki na zakup usług dotyczących opracowania dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem, że taka dokumentacja jest wymagana przez prawo krajowe bądź wspólnotowe albo przez Instytucję Zarządzającą RPO WŁ (Urząd Marszałkowski w Łodzi). Dotyczy to w szczególności wydatków na:

  • przeprowadzenie prac studialnych, ekspertyz, prac geodezyjnych; badania geologiczne i archeologiczne,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej m.in.: koncepcji budowlanej, projektu budowlanego wraz z kosztami /wydatkami poniesionymi w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę, projektu architektonicznego i wykonawczego, studium wykonalności / biznes planu, dokumentacji dotyczacej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz na obszar Natura 2000, programu funkcjonalno - użytkowego, kosztorysu ofertowego, inwestorskiego, map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt, innej niezbędnej dokumentacji technicznej lub finansowej.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Ponadto, do wydatków kwalifikowanych w ramach przygotowania projektu mogą być także uznane wydatki na uzyskanie wymaganych prawem opinii, uzgodnień, pozwoleń (innych niż pozwolenia na budowę) oraz innych dokumentów, niezbędnych do realizacji inwestycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK