| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.

Możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji ze środków UE w zasadzie przesądza o popularności unijnych konkursów dla przedsiębiorców. Również w przypadku tego naboru należy się domyślać, że zapotrzebowanie mikroprzedsiębiorców na unijne środki przerośnie kilkakrotnie dostępną w ramach konkursu alokację, która wynosi ponad 30 mln zł. Tym nie mniej spora konkurencja nie powinna decydować o naszej rezygnacji z ubiegania się o te środki.

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Konkurs, o którym piszę powyżej organizowany jest w ramach programu regionalnego. Takie programy są wdrażane na poziomie każdego z 16 województw. Za ich sprawną organizację odpowiadają marszałkowie województw, w tym przypadku marszałek województwa małopolskiego. W jego imieniu nabór wniosków prowadzi Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie. MCP jest miejscem gdzie przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji składają wymaganą dokumentację aplikacyjną.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

W zależności od programu regionalnego wsparcie unijne otrzymują rozmaite instytucje życia społeczno-gospodarczego. W zależności od potrzeb danego województwa unijna pomoc może zostać przeznaczona na infrastrukturę drogową, oświatę, kulturę, energetykę czy przedsiębiorczość. Poszczególne obszary wsparcia zostały rozpisane w formie tzw. osi priorytetowych oraz działań. Pomoc dla przedsiębiorców w województwie małopolskim jest dostępna w ramach II Osi priorytetowej „Gospodarka regionalnej szansy”. Najmniejsze firmy, czyli posługując się terminologią unijną – mikroprzedsiębiorcy mogą starać się o unijne fundusze w ramach działania 2.1. MRPO. 

Podstawowymi dokumentem obowiązującym podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie jest „Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”, w którym znajdziemy zasadnicze informacje dla ubieganych się o wsparcie, tj. rodzaje projektów, które mogą otrzymać unijną pomoc, minimalnej wartości projektów itd. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl

W nawiązaniu do powyższego zapisu ubieganie się o unijną pomoc następuje na podstawie wniosku o dofinansowanie. Jest on składany w zgodzie z obowiązującym trybem i terminem naboru.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców prowadzony jest w terminie od 22 października do 22 listopada 2010 r. Musimy pamiętać, że złożenie dokumentacji po tym terminie spowoduje odrzucenie wniosku z możliwości ubiegania się o dotację w ramach tego konkursu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK